Sun2432019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Aktualności

Warsztaty sushi w Eko Bio Organic Centrum

  • PDF


W najbliższą sobotę hala z ekologiczną i certyfikowaną żywnością Eko Bio Organic Centrum w Mikołowie zaprasza tradycyjnie na zakupy w godz. od 8 do 15. Atrakcją tego dnia będzie stoisko restauracji sushi Ryż i Imbir, gdzie do kupienia będą m.in. tuńczyk, dorada i mule.

podziel się tą notką ze znajomymi!

Podsumowanie WOŚP w Orzeszu

  • PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

12 stycznia już po raz 22. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku wolontariusze w całej Polsce, również w Orzeszu, zbierali na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.

podziel się tą notką ze znajomymi!

Na ratunek pszczołom – wywiad

  • PDF
Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 

Na wiosnę pojawia się wiele sezonowych tematów. Jak bumerang co roku powraca o tej porze problem wymierania pszczół, które w 80 procentach odpowiadają za zapylanie roślin, bez czego nie byłoby możliwe ich owocowanie. Uważa się, że wkład pszczół w zwiększenie zbiorów jest wielokrotnie wyższy niż wartość produkowanego przez nie miodu, i dlatego celowo wykorzystuje się je w rolnictwie i ogrodnictwie do zapylania roślin. W tym miejscu należy podkreślić, że pszczoła jest jedynym owadem, który zimuje stadnie i potrafi zapylić wiosenne pożytki. Najważniejszą rolę w zapylaniu odgrywa pszczoła miodna. Oprócz zwyżki plonów nasion i owoców roślin uprawnych zapylanie poprawia także ich jakość, co powoduje podwyższenie wartości produktów spożywczych. 

podziel się tą notką ze znajomymi!

O filmowcu z Mikołowa znowu głośno

  • PDF
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Pod koniec kwietnia w Muzeum Historii Katowic, w Pracowni Teatralno-Filmowej przy Kopernika, została otwarta wystawa „Stara gwardia celuloidu” przedstawiająca wycinki historii ruchu filmowego na Górnym Śląsku od AKF „Śląsk” po współczesne kino niezależne.

podziel się tą notką ze znajomymi!

Magda Foltys – Dziennikarzem Roku?

  • PDF

Studentka drugiego roku politologii na Uniwersytecie Śląskim, Magdalena Foltys, nominowana do nagrody Dziennikarza Roku 2010.

Do konkursu został zgłoszony artykuł pt. „Skazany na peron”, który jest nominowany w kategorii News lokalny. Tekst ukazuje sytuację pasażerów PKP, która miała miejsce zimą 2010 roku po zamknięciu dworcowych poczekalni, na przykładzie Orzesza.

podziel się tą notką ze znajomymi!

Mistrzowie ortografii w Orzeszu

  • PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Profesor Jan Tokarski pisał: w odczuciu społecznym błąd ortograficzny traktowany jest jako oznaka braku elementarnej kultury, gorzej niż pomyłka w mnożeniu, czy pomieszanie ważnych nazwisk lub dat historycznych. To mój ulubiony cytat, który często przytaczam, próbując uświadomić niektórym (wszystkich nie da się przekonać), jak ważna jest poprawna pisownia.

podziel się tą notką ze znajomymi!

Jak obchodzono Dzień Ziemi w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

  • PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 


Podczas Dnia Ziemi Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB odwiedziło ok. dwa tysiące osób. Mnóstwo ludzi spragnionych słońca, wiosny i zielonej przestrzeni spacerowało alejkami, rozbrykane dzieci forsowały plac zabaw, inni oddawali się słodkiemu lenistwu, wyciągając się wprost na pachnącej świeżością murawie.

podziel się tą notką ze znajomymi!

Zagraniczni goście w Zespole Szkół w Orzeszu

  • PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

W ramach wielostronnego projektu Use it wise, use it twice w maju, w Zespole Szkół w Orzeszu, odbyło się spotkanie nauczycieli z sześciu krajów: Norwegii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Słowenii i Polski. Projekt ten realizowany jest w ramach programu Comenius, którego celem jest rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o kulturach różnych krajów i językach europejskich.

podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca