Fri2232019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

VIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

  • PDF
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 2
  • następny

W ramach ogólnokrajowej akcji, również w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ornontowicach, obchodzono Tydzień Bibliotek pod hasłem: Biblioteka zawsze pod drodze – nie mijam, wchodzę.

Podczas tego tygodnia odbywał się kiermasz taniej książki, na którym za symboliczną złotówkę można było kupić wartościowe pozycje. Najmłodsi czytelnicy byli obdarowywani łakociami, balonami i zakładkami, które są niezbędnym atrybutem prawdziwego czytelnika. A ci, którzy przekroczyli termin zwrotu książek, mogli liczyć na świąteczną wyrozumiałość bibliotekarzy i dzięki temu uniknąć opłaty za przetrzymywanie.

Goście Tygodnia Bibliotek – panie z Koła Gospodyń Wiejskich i zespołu Marzanki spotkały się z dziećmi, aby przeczytać im bajki i opowiedzieć o dawnych czasach.

W bibliotece odbyły się również atrakcyjne warsztaty papiernicze, podczas których uczestnicy poznali historię papieru, barwili go metodą japońską, pisali gęsim piórem i odciskali pieczęć lakową.

Przy okazji takich akcji, czy to bibliotecznych, księgarnianych, czy organizowanych przez samych wydawców w celu promowania czytania, wracam do zapisków z maleńkiej książeczki autorstwa Umberto Eco „O bibliotece”. Eco, w groteskowy sposób, nakreśla w niej, jak powinna wyglądać idealna biblioteka i jakim celom ma służyć. Musi to być miejsce z całą pewnością radosne, do którego chodzi się chętnie, a które powinno stopniowo przeobrażać się w wielką machinę spędzania wolnego czasu. Korzystanie zaś ze zbiorów bibliotecznych, z książki w ogóle, to subtelna sztuka i dlatego niejednemu przydałby się kurs uczący szacunku dla książki i sposobu korzystania z niej.

Takim miejscem radosnym jest z całą pewnością ornontowicka biblioteka, gdzie poza wypożyczeniem książki, można obejrzeć wystawę obrazów albo zdjęć, spotkać się ze znanymi osobami, uczestniczyć w twórczych warsztatach czy podyskutować w ramach Klubu Kulturalnego. Jest przystosowana dla niepełnosprawnych czytelników i otwarta w dogodnych godzinach, i dlatego często zaglądają do niej pacjenci przychodni. Najbardziej chyba jednak cieszy widok dzieci przyprowadzających ze sobą dorosłych, którzy niejednokrotnie kontakt z książką stracili wraz z zakończeniem nauki.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Prezentujemy pierwszy film z cyklu „Bohater swoich czasów” pt. „Zbiera
Rozmowa z Gabi Rudawską-Gąsior, wokalistką muzyki gospel, instruktorką, kompozytorką i dyr
Na posiedzeniu Komisji Kultury, Oświaty, Turystyki, Rekreacji i Sportu dyrektor Miejskiego Zes
…i to cieszy. Imprezy organizowane w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Ślą
W maju odbędzie się VI Powiatowy Przegląd Formacji Tanecznych. Organizatorzy: Gimnazjum i
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca