Fri2232019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Językowy humor z okolicy

  • PDF
Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 

A w Orzeszu wielki świat. Do pracy na stanowisku sprzedawcy nie przeprowadza się już naboru, tylko casting. Słowo daję!

Sama nie wierzyłam własnym oczom, gdy ujrzałam sprejem na dykcie wysmarowane ogłoszenie niniejszej treści: „Casting na miejsca pracy 05.07.2011 godz. 15.00”. Jak mowa o castingu, na myśl przychodzi rekrutacja do filmu, programu rozrywkowego czy spotu reklamowego.

Do głowy by mi nie przyszło, że chodzi o nabór do pracy w sklepie spożywczym. Długo nie było wiadomo, co buduje się przy Żorskiej na granicy Woszczyc i Zazdrości, dlatego każda opcja była możliwa. Po kilku dniach ktoś się zorientował, że informacja nie jest pełna i dopisał „Sprzedawca”. Teraz wszystko jasne: będzie casting na sprzedawcę!

Ciekawa jestem, jakie walory fizyczne bądź umysłowe musieli spełniać kandydaci do tej pracy. No bo skoro casting, to nie mogła to być tylko zwyczajna rozmowa rekrutacyjna. Z drugiej strony, po co w ogóle cały ten cyrk? Czyżby samo CV z informacją o doświadczeniu w handlu nie było wystarczające? A może w tym przypadku aparycja i komunikatywność, osobiście sprawdzona przez właściciela sklepu, miała być tą kartą przetargową? Jeśli ktoś z pań, panów czytelników brał udział w owym castingu, bardzo proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Bardzo jestem ciekawa, jak wygląda casting na sprzedawcę w naszej gminie, w ogóle casting na sprzedawcę.

To, że anglicyzmy rozprzestrzeniają się w polszczyźnie, wiemy od dawna i pojedyncza osoba nie ma na to, bynajmniej, większego wpływu. Wiele zapożyczeń z języków obcych, głównie z angielskiego, trwale wnika w nasz język i nie przeszkadza to, jeśli znajduje swoje uzasadnienie: słowo jest albo krótsze od polskiego, albo nazywa rzecz, sytuację, wcześniej nie istniejącą u nas. Wiele wyrazów takich jak balejaż, mejl czy wspomniany wyżej sprej ma już pisownię fonetyczną, czyli tak jak mówimy, tak piszemy, co świadczy, że na dobre wniknęły do polszczyzny. Casting, mimo że nadal pisany i wymawiany z angielska, jest zapożyczeniem również trwale wpisanym już w nasz język i każdy wie, co oznacza. I nic w tym złego. Mowa nasza cały czas ewoluuje, odchodzą wyrazy i frazeologizmy nieużywane lub wyparte przez inne, a jednocześnie do języka wchodzą słowa, które wypełniają lukę nazewniczą lub ekspresywną, tworząc najnowszą warstwę słownictwa.

I nie chodzi o to, żeby zapożyczenia zwalczać i zakazywać ich używania, jak to ma miejsce np. we Francji, ale żeby te słowa obce, które już nie są dla wielu obce, stosować z umiarem, a przede wszystkim stosownie do okoliczności.

Komentarze  

 
0 #6 Kasia 2011-12-31 11:08
Najlepszy tekst na portalu! Więcej takich felietonów poproszę!
Cytować
 
 
0 #5 KINIA 2011-12-08 10:36
z tym "kastingiem" to faktycznie niezły cyrk.Pamiętam, jak to ogłoszenie wisiało,śmiechu warte.Zastanawiam mnie co autor miał na myśli używając takiej formy czyżby chodziło o nadanie rangi ogłoszeniu? czy też rozbawienie przechodniów?
Cytować
 
 
0 #4 anka 2011-11-20 19:44
Życzyć to ona sobie i może, ale nic nie poradzi na to, że rzeczowniki się odmienia. A jak się nie podoba nazwisko, to niech sobie zmieni, to zdaje się nic nie kosztuje, raptem wypełnienie kilku formularzy. :lol: :P
Cytować
 
 
0 #3 wioletka 2011-11-20 19:43
A ja ostatnio słyszałam jak pewna pani o nazwisku "pochodzenia zwierzęcego" powiedziała, że nie życzy sobie, aby odmieniano jej nazwisko. I co Wy na to?
Cytować
 
 
0 #2 Gosia 2011-11-16 19:55
Cytuję mateusz:
heh, ciekawe

heh, i ciekawe i prawdziwe
Cytować
 
 
0 #1 mateusz 2011-10-09 13:20
heh, ciekawe
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Parafia pw. św. Jana Chrzciela w Jaśkowicach oraz grupa wokalna Camerton zapraszają na koncert
Miejska Biblioteka Publiczna w Orzeszu zaprasza na konferencję dla rodziców pt. "P
Na otwarcie Eko Bio Organic Centrum w Mikołowie Kamionce 8 listopada przyszło prawie dwa tys
W ogłoszonym w sierpniu tego roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu konkursie &bdquo
W pewien listopadowy wieczór Zespół Szkół w Orzeszu zamienił się w
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca