Fri2232019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Seniorzy na uniwersytet!

  • PDF


W styczniu 2008 roku rozpoczął swoją działalność w powiecie mikołowskim Uniwersytet Trzeciego Wieku, którego propozycja skierowana jest do osób po 50. roku życia. Od tego czasu zainteresowanie tą formą edukacji stale wzrasta, a oferta jest ciągle poszerzana. Działalność szkoleniową uniwersytet organizuje, uwzględniając zapotrzebowanie ze strony studentów, wynikające z przeprowadzanych ankiet oraz spotkań kierownika ze studentami w poszczególnych gminach. Zakres działalności placówki jest bardzo szeroki.

Od samego początku cyklicznie odbywają się wykłady w ramach trzech kół: przyrodniczego, historycznego oraz zdrowotnego. Dużym powodzeniem cieszą się kursy języków obcych, obsługi komputera czy gimnastyka relaksacyjna.

W grudniu 2014 roku do UTW w Mikołowie zapisanych było 806 studentów, w tym z Orzesza – 126. W minionym roku dużym powodzeniem cieszył się program „Zawsze sprawni”, obejmujący ćwiczenia relaksacyjne z elementami jogi oraz pilates. Zajęcia odbywały się na terenie poszczególnych gmin powiatu, a zakres ćwiczeń dostosowany był do wieku oraz poziomu zdrowotnego studentów.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się od samego początku lektoraty z języków obcych: angielskiego, niemieckiego, włoskiego i hiszpańskiego oraz kursy komputerowe. Odbyły się również trzy warsztaty kosmetyczne: jeden w Orzeszu i dwa w Mikołowie, w których wzięło udział 36 osób. Studenci uczestniczyli także w wycieczkach poznawczych krajowych i zagranicznych, wyjeżdżali na koncerty i do teatru.

Dużym zainteresowaniem cieszył się projekt „Zielona edukacja” realizowany wespół ze Śląskim Ogrodem Botanicznym, w ramach którego odbyło się szereg wykładów dot. m.in. zastosowania ziół, współczesnych europejskich smaków, świata motyli, grzybów, a także nt. uprawy i pielęgnacji roślin ogrodowych, parkowych i balkonowych. Spotkania odbywały się zarówno w Mikołowie, jak i pozostałych gminach powiatu.

Zachęcamy serdecznie seniorów z całego powiatu mikołowskiego do korzystania z tej formy rozwoju i poszerzania wiedzy. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Mikołowie jest doskonałym miejscem na poznanie ciekawych osób, wymianę myśli i poglądów oraz poszerzania własnych horyzontów myślowych.


fot. UTW Mikołów

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Już po raz ósmy w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych odbyły się obchody Ś
Urząd Gminy Ornontowice zaprasza na XVIII Dni Gminy w dniach 30-31 sierpnia.
W dniach 9-10 czerwca 2012 r. w Parku Miejskim w Stroniu Śląskim podczas „SMACZNYCH STR
W dniach 18-22 kwietnia 2012 r. w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego w Centrum Edukacj
Już 19 czerwca na scenie kameralnej mikołowskiej biblioteki przy ulicy Karola Miarki 5 zo
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca