Fri2232019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Szarotki razem już 30 lat

  • PDF
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 


W styczniu Regionalny Zespół Śpiewaczy Szarotki obchodził swoje 30-lecie istnienia. W kościele pw. św. Antoniego z Padwy w Zgoniu została odprawiona msza św. w intencji członków zespołu, a na sali MOK w Jaśkowicach odbyła się część artystyczna.

Zespół powstał w 1985 działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu. Jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddziału Śląskiego. W swoim repertuarze posiada stare pieśni ludowe ziemi pszczyńskiej, tradycyjne pieśni kościelne oraz obrzędy śląskie związane z kalendarzem życia wiejskiego. Autorskie scenariusze obrzędów powstają przede wszystkim w oparciu o autentyczne opowieści członków zespołu.

W 1997 r.  zespół otrzymał wyróżnienie oraz zaszczytny tytuł Laureata Festiwalu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapeli Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jest także wielokrotnym finalistą przeglądów folklorystycznych Ziemi Śląskiej, takich jak: Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny „Wici” w Chorzowie, Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos”, Euro-Folklor w Zebrzydowicach, Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej, Wojewódzki Przegląd Obrzędów i Pieśni Wiosennych w Żorach, Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych w Bukowinie Tatrzańskiej.


Zespół w swoim repertuarze posiada też inscenizacje, które nawiązują do tradycji i obrzędów folkloru śląskiego tj. obrzęd wiosenny „Goikowo niedziela”, obrzęd żniwny „Mościskie żniwa”, „Śląsko wilijo”, „Chrzciny Francika”, „Śmierć starki”, „Obrzęd mikołajkowy”.


Warto podkreślić, iż z inicjatywy członków zespołu powstała Izba Regionalna, gromadząca autentyczne eksponaty z początków XX wieku. Dzięki życzliwości mieszkańców zasoby Izby są regularnie powiększane. Zespół był często zapraszany przez władze różnych miast do uświetnienia imprez kulturalnych. Koncertował m.in. na scenie Parku Zdrojowego w Krynicy, w Czeskim Cieszynie, w Jablonkovie, na scenie Teatru pod Blachą w Kudowie-Zdroju, w Teatrze Zdrojowym im. H. Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, na Festiwalu Muzyki Cygańskiej w Szczawnicy i Krościenku, na Spotkaniach pod Brzymem w Pszczynie oraz w Novym Mieście nad Metują (Czechy). Z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia w 2010 roku została wydana płyta z kilkunastoma pieśni. Kierownikiem artystycznym jest Renata Sacha, a akompaniatorem Edyta Kawlewska. Próby zespołu odbywają się w Izbie Regionalnej w sołectwie Mościska.
 fot. Miejski Ośrodek Kultury Orzesze

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Na początku czerwca w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Rybniku odbył się XIV F
Od 20 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu można oglądać obrazy Klaudii Pawelec-Gl
Z inicjatywy Stowarzyszenia im. F. Stuska z Jaśkowic, we współpracy z Miejską Bibl
W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi dzieci z Przedszkola im. Kubusia Puchatka z Ornontowic o
Co jakiś czas do Orzesza, jak i innych podobnych miast, zajeżdża cyrk. Karawana cyrkowych pr
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca