Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Najlepszy obiekt użyteczności publicznej mamy w Mikołowie

  • PDF
  • poprzedni
  • 1 z 12
  • następny

13 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna.

To już 15. edycja konkursu, w którym Marszałek premiuje najlepsze inwestycje wpływające na poprawę przestrzeni publicznej. Do konkursu zgłoszonych zostało 45 realizacji z 34 gmin.

„Przestrzeń publiczna to taki element miasta, dzięki któremu mieszkańcy mogą poczuć się lepiej, poprawić jakość życia, świadomie decydować, że chcą mieszkać w danym miejscu. Dziękuję współorganizatorom konkursu i wszystkim, którzy włączają się w tę akcję, pomagając nam wybrać perełki województwa śląskiego. Gratuluję twórcom nagrodzonych przestrzeni publicznych umiejętności kreowania dobrej atmosfery życia w miastach naszego regionu” – powiedział podczas uroczystości członek Zarządu Arkadiusz Chęciński.

Jury konkursu, złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej, dokonało oceny zgłoszonych realizacji i przyznało nagrody główne oraz wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego w czterech kategoriach:

  • przestrzeń publiczna,
  • zrewitalizowana przestrzeń publiczna,
  • obiekt użyteczności publicznej,
  • zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.

Rozbudowa Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie – etap II – uznano za najlepszy obiekt użyteczności publicznej. W Ośrodku prowadzone są zajęcia zarówno stacjonarne, jak i terenowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Dzieci w bezpośrednim kontakcie z przyrodą doświadczają otaczającego ich świata, poznają rośliny i zwierzęta, a także elementy lokalnej historii, takie jak wapienniki - piece do wypalania wapienia czy nieczynny kamieniołom. Maluchy biorą udział w licznych warsztatch, m.in. florystycznych, podczas których wykonują z naturalnych materiałów stroiki świąteczne, czy zielarskich, kiedy to uczą się rozpoznwać zioła po zapachu i poznają ich zastosowanie. Przed Ośrodkiem znajdują się wykonane przez dzieci z Przedszkola nr 10 z pomocą dorosłych rabatki z roślinami warzywnymi, ozdobnymi i ziołami.
Dzięki projektowi Śląski Ogród Botaniczny wzbogacił się o nowe kolekcje roślinne, m.in.: ogród kwiatowy, kolekcję drzew, refugia, ogród tarasowy, ogród traw ozdobnych, ogród roślin wodnych, łąkę kwietną czy murawę kserotermiczną. Powstała wspaniała infrastruktura towarzysząca, tj. cztery altany, które pełnią funkcję pracowni terenowych, ścieżka - kładka drewniana, mola przy grobli, dwa punkty widokowe w postaci tarasów wysuniętych nad skarpy kamieniołomu czy drewniany mostek.


Prawie wszystkie inwestycje, które zostały nagrodzone lub wyróżnione w konkursie, zrealizowano przy wsparciu z Funduszy Europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Nagrodę Grand Prix w organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów RP konkursie Architektura Roku otrzymał budynek Nowego Muzeum Śląskiego. 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Orzeska Biedronka otwarta przed świętami wielkanocnymi już doczekała się "swojej&q
W ramach wielostronnego projektu Use it wise, use it twice w maju, w Zespole Szkół w
Ponad 1,3 tys. osób może zostać bez pracy w 9 elektrowniach i elektrociepłowniach wch
Dziś w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych odbyła się konferencja popularnona
Śląskie, kojarzone głównie z terenami zdegradowanymi i przekształconymi przez czło
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca