Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Najpiękniejsze fotografie przyrodnicze świata w Mikołowie

  • PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Od wtorku - 21 października - w Śląskim Ogrodzie Botanicznym można oglądać nową wystawę fotografii IGPOTY. Wystawa ta jest drugą zorganizowaną w tym roku po Arbores Vitae w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”.

Poprzez kampanię pragniemy zwrócić uwagę na piękno związane ze złożonością, wielością form i rozwiązań, oryginalnością, swoistością… różnorodnością. W różnorodności tkwi bowiem siła przetrwania, zdolność do zaadaptowania się do zmiany środowiska– powiedział dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego Paweł Kojs. – Jednym z przejawów tej różnorodności łączącej w sobie elementy Natury i Kultury są ogrody, w których dostrzeżemy różne filozofie życia;to one są odbiciem rozwijanego w danej kulturze światoobrazu, jego ewolucji lub dojrzewania.


Ekspozycja składa się z 77 plansz z fotografiami z czterech edycji konkursu IGPOTY i 3 tablic informacyjnych, które zostały ustawione w prawej części Sośniej Góry. Spacerując ścieżkami można podziwiać zdjęcia wykonane w różnych częściach świata, różnymi technikami zarówno przez zawodowców, jak i amatorów.

W dniu wernisażu dopisała piękna, słoneczna pogoda, która sprzyjała podziwianiu wspaniałych zdjęć, których autorami są fotograficy z całego świata, nagrodzeni w bardzo prestiżowym międzynarodowym konkursie International Garden Photographer of the Year.


Wernisaż zaszczycił swoją obecnością sam pomysłodawca i organizator konkursu Philip Smith, który był zachwycony ekspozycją w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, przyznając, że nawet coroczna wystawa pokonkursowa organizowana w Ogrodach Królewskich w Kew nie jest tak duża i okazała.

Głównymi gośćmi były dwie polskie laureatki, które wielokrotnie w różnych kategoriach były nagradzane: Magdalena Wasiczek i Joanna Stoga, która wsparła merytorycznie organizację wystawy.


Obecna była również Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW, z którego środków dofinansowane zostało wybudowanie infrastruktury wystawienniczej oraz wydruk fotografii, Marek Balcer – burmistrz Mikołowa, który objął patronat honorowy nad wystawą, Wojciech Tkacz – dyrektor mikołowskiego MOSiR-u, który wsparł finansowo powstanie ekspozycji, oraz Maciej Thorz – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.  

Prezes WFOŚiGW wyraziła zadowolenie z takiej formy edukacji przyrodniczej, która poprzez zestawienie natury z kulturą w nowatorski sposób przybliża ludziom piękno i różnorodność przyrodniczego świata, pokazując harmonię pomiędzy tymi światami.


fot. Zwiedzający mogą nieodpłatnie otrzymać katalog-przewodnik po wystawie


Do wystawy został wydany piękny album-przewodnik, w którym zamieszczone i opisane są eksponowane fotografie.Ekspozycję IGPOTY można oglądać do kwietnia 2015 r.
fot. Philip Smith - pomysłodawca i organizator konkursu IGPOTY

fot. Katarzyna Galej

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
1 czerwca w ornontowickim magistracie oraz innych instytucjach publicznych zostały wyznaczone
W ciągu kilku miesięcy wyrosły na naszych oczach ekrany dźwiękochłonne na drodze szybk
Nazwa produktu w wolnym tłumaczeniu: kołdra zimna woda? A może inaczej? Czy pod taką
To wielka uroczystość, do której mieszkańcy oraz pracownicy szykowali się od dawn
Nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś z nas będzie potrzebował wsparcia innych. Dzisiaj w pełni si

Poprawiony: niedziela, 26 kwietnia 2015

podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca