Sun2432019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Jak to na dożynkach było

  • PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Dożynki to święto rolników, które ma charakter zarówno religijny, jak i ludowy, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Swoje korzenie ma w wierzeniach pogańskich i czci roślin. Dożynki określane są również jako wyżynki, obrzynki, wieńcowe, okrężne, święto plonów czy też żniwniok. Przypadają na pierwszy dzień jesieni, czyli na równonoc jesienną 23 września po zakończeniu żniw i zgromadzeniu plonów.

W Orzeszu obchody święta plonów zapoczątkowano nieco wcześniej, 24 sierpnia, w sołectwie Woszczyce. Barwny korowód, który otwierały amazonki ze Stajni na Królówce, wyruszył spod remizy Ochotniczej Straży Pożarnej do kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie proboszcz ks. Jerzy Kiecka odprawił mszę dziękczynną w intencji rolników i urodzaju.
 
Organizatorem tegorocznych dożynek była rada sołecka Woszczyc z sołtysem Krystyną Kieś na czele. Funkcje starostów pełnili Celina i Antoni Malcher.
 
W uroczystej mszy świętej udział wzięli mieszkańcy Woszczyc, zaproszeni goście oraz władze Orzesza, reprezentowane przez burmistrza – Andrzeja Szafrańca, wiceburmistrza – Andrzeja Bujoka, radnych: Marię Fuchs, Grażynę Matuszczyk i Eugeniusza Szalę.
 
Po mszy, przy wtórach Zakładowej Orkiestry Dętej Elektrowni Łaziska, wszyscy udali się na teren OSP, gdzie panie w ludowych strojach częstowały tradycyjnym śląskim kołoczem.
 
Na zakończenie festynu dożynkowgo odbyła się zabawa taneczna, której przewodniczył zespół Premium.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Śląskie, kojarzone głównie z terenami zdegradowanymi i przekształconymi przez czło
Już po raz szósty w Zespole Szkół w Orzeszu odbył się Konkurs Poezji i Pro
Ruch na świeżym powietrzu to coś, czego brakuje wszystkim, szczególnie tym ćwiczący
Już 1 lutego rozpoczynają się obchody pierwszego w tym roku święta ekologicznego – D
Szefowa Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Orzeszu Zawadzie Ilona Czardybon wyda
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca