Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Malarze opanowali ogród

  • PDF
Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 16
  • następny

Pod koniec sierpnia Śląski Ogród Botaniczny zamienił się na jeden dzień w wielki plener malarski, którym zawładnęli twórcy intuicyjni z całego Śląska. Organizatorami tego pierwszego na tak wielką skalę w dziejach Ogrodu wydarzenia było Stowarzyszenie „Barwy Śląska” z Rudy Śląskiej oraz Miejski Dom Kultury z Mikołowa. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Mikołowa Marek Balcer.

Przybyli na plener artyści zostali powitani przez dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego dra Pawła Kojsa, a następnie pod jego przewodnictwem zwiedzili Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej na Sośniej Górze. Jest to całkiem nowe miejsce (powstało w 2011 r.), które przyciąga coraz więcej osób spragnionych oddechu od zatłoczonych miast, starszych i młodszych, a także artystów różnych profesji: malarzy, fotografików, rzeźbiarzy... Miejsce to jest inspiracją dla wielu – organizowane są tam warsztaty o różnorakiej tematyce: przyrodnicze, rozwojowe, spotkania kulturalne oraz plenery fotograficzne i malarskie właśnie.


 

Po zwiedzaniu nadeszła pora, aby wziąć się do konkretnej pracy. Każdy z malarzy otrzymał do dyspozycji dwa podobrazia, na których miały powstać prace nawiązujące do tematu wiodącego, tj. „Przyroda a dawny przemysł wapienniczy Śląska”. Prace tworzono w dwóch grupach – jedna pracowała w obrębie parku na Sośniej Górze, a druga – w okolicach zrekonstruowanych wapienników.
W plenerze uczestniczyło 26 artystów, którzy reprezentowali środowiska twórcze Katowic (Janowa), Gliwic, Świętochłowic, Tychów, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Lędzin, Będzina, Czerwionki, Piasku k. Pszczyny i Mikołowa.  

Po całym dniu pracy twórczej spotkanie zakończyło ognisko integrujące artystów intuicyjnych. Władze miasta reprezentował z-ca burmistrza Adam Zawiszowski, Miejski Dom Kultury – dyrektor Damaris Stencel, Stowarzyszenie „Barwy Śląska” – prezes Mariusz Dmetrecki wraz z zarządem oraz Stanisław Gerard Trefoń – wybitny kolekcjoner sztuki nieprofesjonalnej, który od prawie 60 lat tworzy kolekcję obrazów śląskich malarzy amatorów. Zebrał ponad 2800 obrazów, linorytów, akwarel autorów intuicyjnych. Prace z jego kolekcji były prezentowane na wystawach w wielu miastach Polski i za granicą: w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Japonii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.


fot. Gerard Trefoń wśród swoich zbiorów


Od 19 września wykonane podczas pleneru prace będzie można oglądać w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Zaś ci, którzy nie dotrą na Sośnią Górę (wszak to jedno z najwyższych wzniesień w okolicy 347 m n.p.m.:)), będą mieć okazję podziwiać obrazy 27 października w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie podczas wernisażu VIII Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej.
                                                                      

 
Przed zrekonstrowanym piecem do wypalania wapienia


I w grupie...


 

fot. Maria Wacławek i Mariusz Dmetrecki 

Komentarze  

 
0 #2 Teresa 2014-09-20 19:20
....i ja też tam byłam, miód i wino piłam...... :lol:
i nawet malowałam w towarzystwie pewnej pięknej brunetki....
Cytować
 
 
0 #1 Gina 2014-09-04 20:11
.....i ja tam byłam,miód i wino piłam......
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Global Citizen to międzynarodowy program wymiany dla młodych osób zainteresowanych rozwo
We wrześniu w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu odbyło się niezwykłe spotkanie z Magdą Men
W 2011 roku, kontynuując rozpoczęte działania, już po raz trzeci, od 26 maja do 1 czerwc
W październiku oficjalnie zakończył się wielki remont Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśkow
Już od 11 lat Gimnazjum nr 3 w Orzeszu Gardawicach jest organizatorem konkursu ekologicznego dla gi
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca