Sun2432019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Pierwszy numer Mikołowskich Zeszytów Historycznych już jest

  • PDF
Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 8
  • następny

We wtorek Mikołowskie Towarzystwo Historyczne zaprezentowało pierwsze wydawnictwo z cyklu „Mikołowskie Zeszyty Historyczne”, które nie mogło zostać poświęcone nikomu innemu, jak wybitnemu historykowi i dziennikarzowi związanemu z Mikołowem – Konstantemu Prusowi.

 W spotkaniu, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie, uczestniczył wyjątkowy gość – Krystyna Szaraniec – wieloletnia, wybitna dyrektor naczelna Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego. Na spotkaniu w bibliotece pojawiła się jednakże nie w roli miłośnika teatru, ale znawcy życiorysu bohatera pierwszego numeru Zeszytów.


fot. Krystyna Szaraniec i Iwona Kurdziel-Drzewiecka (od lewej)

 
Krystyna Szaraniec jest autorką najobszerniejszej biografii Prusa „Konstanty Prus 1872-1961”, w której oparła się nie tylko na materiałach pozyskanych z archiwów, ale na rozmowach z bliskimi bohatera. Ponad godzinę snuła wciągającą słuchaczy opowieść o wielkim obywatelu Mikołowa – działaczu narodowym, ale też człowieku niezwykle barwnym – jak określiła go otwierająca spotkanie dr Bronisława Jeske-Cybulska – prezes Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego.

I w tym miejscu należałoby rozpocząć przytaczanie faktów z życia i działalności Prusa, ale to wszystko właśnie znajdą czytelnicy w pierwszym numerze „Mikołowskich Zeszytów Historycznych”, dodatkowo opatrzonych komentarzami i przypisami redaktorskimi Iwony Kurdziel-Drzewieckiej.


fot. Krystyna Szaraniec, Adam Zawiszowski, Michał Pienta, Mariusz Dmetrecki (od lewej)

 
Zeszyty te nie ukazałyby się, gdyby nie pomoc zarówno merytoryczna jak i finansowa wielu osób i instytucji. Najwięcej godzin nad nimi spędziła Iwona Kurdziel-Drzewiecka, przeglądając materiały zgromadzone w Archiwum Archidiecezji Katowickiej, a później wykonując żmudną pracę redakcyjną. Dzięki temu po raz pierwszy w całości opublikowane mogły zostać wspomnienia Prusa z września 1939. Swoje zasługi w powstanie Zeszytów mieli wspomniana dr Bronisława Jeske-Cybulska a także dr Grzegorz Bębnik, służąc wiedzą i wnikliwą korektą merytoryczną. Osobą zaś, która wykonała ogromną pracę organizacyjną, dzięki czemu ukazanie się Zeszytów mogło dojść do skutku, jest Mariusz Dmetrecki – członek Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego, który udostępnił także prywatne zbiory. Prowadząca spotkanie Iwona Kurdziel-Drzewiecka wyraziła uznanie dla pracy Magdaleny Alszer, która wykonała projekt wnętrza i skład publikacji, dzięki czemu przyjemnie po nią sięgnąć i zagłębić się, by poznać wyjątkową postać, o której pamięć powinna trwać.fot. Przemawia dr Bronisława Jeske-Cybulska
 

Publikacja została dofinansowana ze środków gminy Mikołów w ramach zadania publicznego w dziedzinie Kultura, sztuka,ochrona dóbr kultury i tradycji.

fot. Wojciech Szwiec


 


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice odbędzie się spotkanie promocy
W kwietniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie odbyła się promocja najnowszej ksi
W maju przedszkole nr 2 w Orzeszu, jako trzecie w gminie, otrzymało swoje imię. Pomysł pojaw
Proszę bardzo! Na efekty nie trzeba było długo czekać. Najpierw e-mail, potem publikacja i
Dzisiaj o godz. 16.30 odbędzie się mecz hokeja na lodzie na nowo otwartym sztucznym lodowi
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca