Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Powstaje sieć ogrodów i parków na Śląsku

  • PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 


W Centrum Edukacji Śląskiego Ogrodu Botanicznego odbyły się drugie już warsztaty organizowane z inicjatywy prezesa zarządu Górnośląskiej Agencji Promocji Przedsiębiorczości SA – Eugeniusza Wycisły dot. tworzenia sieci parków i ogrodów na Śląsku.

Warsztaty te były kontynuacją spotkania, które odbyło się pod koniec zeszłego roku, podczas którego przedstawiciele parków i ogrodów rozmawiali o kwestiach dotyczących funkcjonowania tych instytucji, dzielili się doświadczeniami, jak również, pracując w grupach, szukali pomysłów i wspólnych rozwiązań korzystnych dla regionalnej sieci parków i ogrodów. Dyskutowano na temat roli tych instytucji w naszym regionie, ich organizacji, umocowaniu w strukturach samorządowych, programach działania, potencjale turystycznym itp.

Pomysł, aby zrzeszyć parki i ogrody z regionu, był następstwem dwóch wydarzeń, które miały miejsce w zeszłym roku: pierwsze – międzynarodowa konferencja „Parki i ogrody w kontekście trwałego rozwoju regionów”, która miała miejsce w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, dotycząca zainicjowania tworzenia na Śląsku Sieci Dziedzictwa Ogrodów Europy, drugie – październikowe seminarium w ramach kampanii promującej rozbudowę Stacji Edukacji Ekologicznej w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie pn. „Zieleń miejska a rozwój zrównoważony”.

 


W warsztacie wzięło udział 25 osób z różnych śląskich parków i ogrodów, a także pracownicy jednostek samorządu, m.in. z Zespołu Pałacowo-Parkowego z Koszęcina, z Miejskiego Ogrodu Botanicznego z Zabrza, z Geosfery z Jaworzna, Miejskiego Ogrodu Botanicznego z Sosnowca, Ekoeuropejskiego Stowarzyszenia Kultura Krajobrazu z Żywca, Śląskiego Ogrodu Botanicznego, z urzędów miast Pszczyny i Mikołowa.

Efektem warsztatów było porozumienie co do konieczności sformalizowania nowo powstającego klastra zrzeszającego parki i ogrody. Podzielono się zadaniami do wykonania oraz wyznaczono kolejny termin spotkania, które odbędzie się w połowie marca w Pszczynie, gdzie najprawdopodobniej dojdzie do podpisania dokumentów konstytuujących utworzenie nowej organizacji w naszym regionie.
 


 
 
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności w Śląskim Ogrodzie
2 kwietnia, wieczorem poezji poświęconym Janowi Pawłowi II w szóstą rocznicę jeg
Nareszcie zasłużone zwycięstwo piłkarzy LKS-u Gardawice, którzy w niedzielę, 9 wrze
Jeszcze do końca listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu można oglądać wystawę,
Już 8 listopada otwarcie najwiekszego w Polsce bazaru ze zdrową żywnością. W każdą sobo
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca