Mon1822019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Daisy von Pless w Mikołowie

  • PDF
Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 4
  • następny


Daisy von Pless była damą światowej sławy i urody. Bywała na europejskich dworach królewskich, a i u siebie gościła śmietankę świata arystokratycznego przełomu XIX i XX w. Dla kobiet była ikoną mody – zawsze ubrana według najnowocześniejszych standardów, a kreacje dla niej szyli najwytrawniejsi projektanci. Na owe czasy była swoistą celebrytką, jak powiedzielibyśmy dzisiaj – jej zdjęcia często zamieszczane były w najpoczytniejszych światowych czasopismach, a kroniki towarzyskie zapełniały plotki o jej życiu.

W zeszłym roku minęła 140. rocznica urodzin i 70. śmierci najbardziej znanej i owianej legendą pani na Książu i Pszczynie.Dzięki niezwykle wciągającej opowieści o powikłanych losach słynnej angielskiej artystokratki, opowiedzianej przez znawczynię tej tematyki dr Bronisławę Jeske-Cybulską podczas prelekcji w miniorny czwartek, mogliśmy poznać bliżej postać księżnej, która przybyła do naszego kraju, aby później zostać wciągniętą w wir wojennej zawieruchy.


Na wystawie w Miejskiej Placówce Muzealnej, którą można odwiedzać aż do marca 2014 r., zebrano wiele ciekawych zdjęć pokazujących zdarzenia i obrazy z życia Daisy oraz jej najbliższych. Można zobaczyć wystudiowane fotografie w wytwornych toaletach i klejnotach oraz sielskie obrazy z życia Hochbergów aż po sceny ukazujące ostatnie lata życia książęcej pary.
 
Organizator: Mikołowskie Towarzystwo Historyczne 
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
W ostatnią niedzielę września mieszkańcy Orzesza spotkali się na wykopkach zorganizowanych
Wreszcie powiat mikołowski może poszczycić się wspaniałym miejscem, już zwanym wizyt&o
Od grudnia 2012 roku powstaje film dokumentalny, który jest podsumowaniem  25 lat o
Z prawdziwą przyjemnością wzięłam udział w spotkaniu z redaktorem naczelnym Polskiego Rad
Na zamku w Chudowie 22 marca odbył się turniej Tarczy i Miecza zawodników pierwszej w
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca