Sun2432019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Gala konkursu "Napiszmy to po naszymu"

  • PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 


28 listopada w MBP w Mikołowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w III edycji konkursu gwary śląskiej „Napiszmy to po naszymu”, zorganizowanego przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Mikołowie – Koło Terenowe w Paniowach.

 Na konkurs napłynęło wiele zgłoszeń, z których jury pod przewodnictwem Jerzego Ciurloka – nietuzinkowego znawcy kultury i gwary śląskiej – wybrało najlepsze prace.
 
W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Maria Tyman z Łazisk Górnych pracą pt. „Jo nie chca wyjeżdżać…”. Laureatka pierwszego miejsca otrzymała wyjątkową nagrodę – obraz z kolekcji Gerarda Trefonia – wybitnego kolekcjonera sztuki naiwnej, który od ponad 55 lat tworzy kolekcję obrazów śląskich malarzy amatorów. Ponadto zwycięska praca zostanie opublikowana w Śląskim Kalendarzu Katolickim „Z tej ziemi” na rok 2014 wydawanym od dwudziestu lat przez Księgarnię św. Jacka w Katowicach.


Gerard Trefoń wręcza swój obraz laureatce I miejsca - Marii Tyman.

 
Dodatkowo zwyciężczyni otrzymała, podobnie jak zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca, zestaw do herbaty ze „Śląskiej Porcelany” z Bogucic, dyplom i nagrodę poseł Izabeli Kloc oraz płytę CD Ewy Prochaczek – również jurorki konkursu.
 
Drugie miejsce przypadło w udziale Reginie Sobik z Jankowic koło Rybnika za pracę pt. „Jak to kiejś we szkole było”, a trzecie – Elżbiecie Czardybon z Mikołowa za pracę pt. „Żniwa”.
 
Wyróżniono także pracę Ireny Śliwki z Mikołowa pt. „Niy yno bez feryje”.
 
Nagroda  głównego organizatora konkursu, tj. Koła Terenowego PZERiI w Paniowach, została przyznana Janinie Król-Faron z Paniów i jej dwunastoletniemu synowi Jakubowi za pracę pt. „Ku pamiynci mojim starzikom”.
 
Swoją nagrodę (książki z prywatnego zbioru) wręczył również przewodniczącego jury Jerzemu Strzei z Paniów za dwie prace pt. „Szporobliwość” i „Don z Jury”.
 
Wszyscy nagrodzeni otrzymali również książki autorstwa Marka Szołtyska oraz pamiątkowe dyplomy.
  
Pozostałym uczestnikom konkursu, którym tym razem nie udało się zdobyć nagród, wręczono dyplomy upamiętniające ich udział w konkursie oraz książki Marka Szołtyska. 
 
Uroczystą konkursową galę zaszczycili swoją obecnością laureaci konkursu organizowanego przez Radio Katowice „Po naszymu, czyli po śląsku”: Ślązaczka Roku 2000 – Maria Duńska, Ślązak Roku 2006 – Leszek Jęczmyk oraz Wiceślązak Roku 2013 – Robert Garcarzyk, który wygłosił swój monolog o niedźwiadku Wojtku –„żołnierzu” AK.
 
Blasku uroczystości przydał koncert Orkiestry Dętej Jastrzębskiej Spółki Węglowej KWK Krupiński pod batutą Arkadiusza Czyża, która wykonała śląskie melodie.

 
Konkurs współfinansowany został ze środków Gminy Mikołów, przeznaczonych na realizację zadań publicznych w dziedzinie „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji”.inf. Józef Żur


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
W ogłoszonym w sierpniu tego roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu konkursie &bdquo
Rok szkolny zbliża się ku końcowi a na Notkach, zamiast o rozrywce i nadchodzących się wak
Od 25 lat 11 lipca obchodzony jest jako Światowy Dzień Ludności (ang. World Population D
Od sierpnia 2007 r. działa w Mikołowie Towarzystwo Przyjaciół Śląskiego Ogrodu B
Pierwsze nieśmiałe spotkania kilku osób. Pierwsze rozmowy o fotografii, o wsp&oacut
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca