Tue2212019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Gala konkursu "Napiszmy to po naszymu"

  • PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 


28 listopada w MBP w Mikołowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w III edycji konkursu gwary śląskiej „Napiszmy to po naszymu”, zorganizowanego przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Mikołowie – Koło Terenowe w Paniowach.

 Na konkurs napłynęło wiele zgłoszeń, z których jury pod przewodnictwem Jerzego Ciurloka – nietuzinkowego znawcy kultury i gwary śląskiej – wybrało najlepsze prace.
 
W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Maria Tyman z Łazisk Górnych pracą pt. „Jo nie chca wyjeżdżać…”. Laureatka pierwszego miejsca otrzymała wyjątkową nagrodę – obraz z kolekcji Gerarda Trefonia – wybitnego kolekcjonera sztuki naiwnej, który od ponad 55 lat tworzy kolekcję obrazów śląskich malarzy amatorów. Ponadto zwycięska praca zostanie opublikowana w Śląskim Kalendarzu Katolickim „Z tej ziemi” na rok 2014 wydawanym od dwudziestu lat przez Księgarnię św. Jacka w Katowicach.


Gerard Trefoń wręcza swój obraz laureatce I miejsca - Marii Tyman.

 
Dodatkowo zwyciężczyni otrzymała, podobnie jak zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca, zestaw do herbaty ze „Śląskiej Porcelany” z Bogucic, dyplom i nagrodę poseł Izabeli Kloc oraz płytę CD Ewy Prochaczek – również jurorki konkursu.
 
Drugie miejsce przypadło w udziale Reginie Sobik z Jankowic koło Rybnika za pracę pt. „Jak to kiejś we szkole było”, a trzecie – Elżbiecie Czardybon z Mikołowa za pracę pt. „Żniwa”.
 
Wyróżniono także pracę Ireny Śliwki z Mikołowa pt. „Niy yno bez feryje”.
 
Nagroda  głównego organizatora konkursu, tj. Koła Terenowego PZERiI w Paniowach, została przyznana Janinie Król-Faron z Paniów i jej dwunastoletniemu synowi Jakubowi za pracę pt. „Ku pamiynci mojim starzikom”.
 
Swoją nagrodę (książki z prywatnego zbioru) wręczył również przewodniczącego jury Jerzemu Strzei z Paniów za dwie prace pt. „Szporobliwość” i „Don z Jury”.
 
Wszyscy nagrodzeni otrzymali również książki autorstwa Marka Szołtyska oraz pamiątkowe dyplomy.
  
Pozostałym uczestnikom konkursu, którym tym razem nie udało się zdobyć nagród, wręczono dyplomy upamiętniające ich udział w konkursie oraz książki Marka Szołtyska. 
 
Uroczystą konkursową galę zaszczycili swoją obecnością laureaci konkursu organizowanego przez Radio Katowice „Po naszymu, czyli po śląsku”: Ślązaczka Roku 2000 – Maria Duńska, Ślązak Roku 2006 – Leszek Jęczmyk oraz Wiceślązak Roku 2013 – Robert Garcarzyk, który wygłosił swój monolog o niedźwiadku Wojtku –„żołnierzu” AK.
 
Blasku uroczystości przydał koncert Orkiestry Dętej Jastrzębskiej Spółki Węglowej KWK Krupiński pod batutą Arkadiusza Czyża, która wykonała śląskie melodie.

 
Konkurs współfinansowany został ze środków Gminy Mikołów, przeznaczonych na realizację zadań publicznych w dziedzinie „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji”.inf. Józef Żur


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Już za nami III edycja Konkursu Filmów Amatorskich i Niezależnych „Filmowe Połu
Już 8 listopada otwarcie najwiekszego w Polsce bazaru ze zdrową żywnością. W każdą sobo
13 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyło się uroczyste og
4 stycznia odbyło się pierwsze robocze spotkanie grupy pracującej nad najnowszym projektem M
Od grudnia 2012 roku powstaje film dokumentalny, który jest podsumowaniem  25 lat o
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca