Sun2432019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Spotkali się pod jabłonią

  • PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Od lipca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym odbywają się warsztaty w ramach projektu „Spotkajmy się pod jabłonią” współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych (ASOS) na lata 2012-2013.

Czy w dojrzałym wieku życie może mieć wyborny smak? Czy warto z optymizmem patrzeć w przyszłość? Czy warto pielęgnować w sobie ciekawość świata i otwartość na nowe doświadczenia? Czy warto wierzyć, że mamy wpływ na to, co dzieje się z nami i wokół nas?

Osoby, które odpowiedziały twierdząco na te pytania, znalazły się w ponaddwudziestoosobowej grupie osób po sześćdziesiątym roku życia, które, pod okiem trenerów, podczas cyklicznych warsztatów wspólnie będą zastanawiać się nad tym, jak podnieść i utrzymać wysoką jakość życia, jak zachować optymizm, harmonię ciała i ducha. Warsztaty te koncentrują się również wokół tematyki zrównoważonego rozwoju, tj. zachowań przyjaznych środowisku, promocji zdrowia, zrównoważonej konsumpcji itp.


Pierwsze spotkanie rozpoczęło się od spaceru po terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB. Przewodniczka przedstawiła walory przyrodnicze i krajobrazowe parku, zaś wicedyrektor ds. naukowych ŚOB Bogdan Ogrodnik opowiedział krótką historię o powstaniu Śląskiego Ogrodu Botanicznego, o funkcjach, jakie pełni, i w jaki sposób realizuje edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju. Reszta dnia upłynęła na zajęciach integracyjnych – uczestnicy nawzajem poznawali się, dzielili wiedzą, zainteresowaniami, umiejętnościami, a także postawili pierwsze kroki w treningu twórczości. Dla wielu spotkanie to było odkryciem na nowo, że przyroda odgrywa ważną rolę w ich życiu.


Drugi zjazd składał się z różnych bloków tematycznych, m.in. warsztatu dotyczącego korzystania z internetowych kanałów komunikacyjnych. Te teoretyczne zajęcia były wprowadzeniem do ćwiczeń, w ramach których uczestnicy będą poznawać tajniki redagowania tekstów, a także rozwijać umiejętności z zakresu publikowania w Internecie.

Podczas treningu twórczości prowadzonego przez Mateusza Eichnera – trenera z wieloletnim doświadczeniem – uczestnicy mogli przekonać się, że kreatywność nie jest wyłącznie domeną artystów i że przejawy twórczości to również sztuka zadawania pytań, budzenie w sobie ciekawości, odwoływanie się do metafory czy niespodziewane skojarzenia.


Po przerwie obiadowej grupa została zabrana w podróż sentymentalną w formie world cafe. W podróży tej chodziło o przywołanie wspomnień z dawnych lat i ożywienie tęsknoty za minionymi czasami. Uczestnicy z radością dzielili się wspomnieniami, wracał kontakt z przyrodą zapamiętany z dzieciństwa, dawne smaki, zapachy i potrzeba wyrażania siebie poprzez zabawę i ruch. A kiedy już pojawił się ten temat, niemal od razu padła propozycja, aby rozmowy zamienić w czyny. I tak też się stało: ćwiczenia integracyjno-energetyzujące na zielonej polanie w Centrum Edukacji pokazały silną potrzebę zabawy, która tkwi w każdym człowieku niezależnie od tego, ile ma lat. 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Z prawdziwą przyjemnością wzięłam udział w spotkaniu z redaktorem naczelnym Polskiego Rad
Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu zaprasza dzisiaj 3 grudnia na 17.00 na koncert De Nuevo.
Stowarzyszenie „Barwy Śląska“ z Rudy Śląskiej i Miejski Dom Kultury z Mikołowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na tradycyjne jasełka w wykonaniu Regionalnego Zespołu Śp
5 stycznia 2015 roku wielkim pokazowym treningiem otwarta została nowa sala Fight Clubu Orzes
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca