Sun2432019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Podróż do przeszłości - wideo

  • PDF
Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 


Na początku lutego w Gimnazjum nr 1 w Orzeszu powiało… nie, nie chłodem, wręcz przeciwnie – gorącymi wspomnieniami, bowiem uczniowie zabrali swoich nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości w podróż w lata 80. i 70.

Polacy, którzy dorastali w okresie PRL-u z rozrzewnieniem oglądali improwizowane kolejki w sklepie, groteskowe dialogi załatwiania posad i urzędów – dosłownie pod stołem, wspominali czasy, kiedy się coś zdobywało, a nie jak teraz wchodziło do sklepu i po prostu kupowało. Śmiali się na widok pralki Frani i reklamy Fiata 126p.

Młodzież znakomicie czuła się w klimatach Abby, Boney M., Modern Talking, Maryli Rodowicz czy Anny Jantar. Gwoździem programu był taniec Travolty – wtedy już wszyscy poczuli Saturday Night Fever. Potrafi się młodzież bawić i niekoniecznie w rytmach hip-hopu.
 
A mnie ubawiły hasła propagandowe, słowne absurdy i… odrosty pietruszki. Nie ma to jak nadać rzeczy nowy termin i wmówić tłumowi, że od teraz taka nazwa obowiązuje. Nowomowa czasów PRL to idealny wprost temat na lekcję polskiego.
 
Jeśli czasy PRL-u szczególnie kogoś z młodych zainteresowały, ale nie od strony historycznej, a codziennego życia szarego obywatela, polecam „Nasz mały PRL” autorstwa Izabeli Meyzy i Witolda Szabłowskiego – małżeństwa, które przeprowadziło eksperyment i w 2011 przeniosło się na pół roku w czasy minionej epoki. Chcieli się przekonać na własnej skórze (dosłownie, patrz rozdział „Łazienka”), czym różni się współczesne życie od tego sprzed trzech dekad. Jak im się to udało bez wehikułu czasu? Gorąco polecam, choć nie obiecuję, że młodzi zrozumieją, ale starsi na pewno ubawią się do łez.


Komentarze  

 
0 #1 kinga 2013-04-05 23:28
super :lol:
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Już po raz kolejny w orzeskim Zespole Szkół odbył się festyn rodzinny pod hasłem &
Jesteście ciekawi, jak dzieci postrzegają Śląsk – ich małą ojczyznę? Czy Śląsk t
W ramach obchodów Dnia Drzewa w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej w Mikoło
Od lipca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym odbywają się warsztaty w ramach projektu „Spo
W dniach 6-10 czerwca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym będzie obchodzone piąte już w tym rok
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca