Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Historia - temat zawsze aktualny

  • PDF
Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 4
  • następny


Temat „Władze okupacyjne Mikołowa” przyciągnął zainteresowanych nie tylko z Mikołowa. Zwabione interesującą tematyką pojawiły się też osoby z innych miast, m.in. Katowic, Tychów, Orzesza, Łazisk. Byli przedstawiciele Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego z Tychów oraz Muzem Energetyki z Łazisk Górnych. Sala Miejskiej Biblioteki Publicznej wypełniona była po brzegi osobami w różnym wieku: starsi i młodsi, nawet dzieci, których przyprowadzili rodzice czy dziadkowie. Znaczy to, że temat wydał się bardzo interesujący.

Organizatorem spotkania było Mikołowskie Towarzystwo Historyczne, prelegentem zaś dr Grzegorz Bębnik, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, jednocześnie członek Towarzystwa.

Naukowiec w formie prezentacji audiowizualnej przedstawił sylwetki trzech mikołowskich burmistrzów okresu okupacji hitlerowskiej: Hansa Müllera, Gerda Kucka oraz Waltera Sajaka, a także omówił wpływ, jaki wywierali oni na miasto i jego mieszkańców w latach 1939-1945.

 


Na zdjęciu prezes Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego dr Bronisława Jeske-Cybulska oraz dr Grzegorz Bębnik
 

Mikołowskie Towarzystwo Historyczne to stowarzyszenie zrzeszające pasjonatów historii lokalnej, pragnących ocalić dla przyszłych pokoleń pamiątki przeszłości Mikołowa, ziemi mikołowskiej i Górnego Śląska. Organizacja stawia sobie za cel wspieranie badań nad przeszłością Mikołowa oraz ziemi mikołowskiej, zrzeszanie i reprezentowanie osób angażujących się aktywnie w rozwój lokalnej historiografii, upowszechnianie wiedzy o historii ziemi mikołowskiej, a także sprawowanie opieki nad materialną i kulturalną spuścizną miasta i regionu.

Organizacja powstała 1 grudnia 2011 roku, wówczas jeszcze jako tzw. stowarzyszenie zwykłe, nieposiadające osobowości prawnej. Jego prezesem wybrany został Adrian A. Jojko. Jednak już w trakcie I Walnego Zebrania Członków (styczeń 2012) postanowiono, że MTH zostanie przekształcone w stowarzyszenie rejestrowe. W obecnej formule prawnej Towarzystwo istnieje od 26 czerwca 2012 roku, zaś w dniu 12 września 2012 roku zostało zarejestrowane w sądzie. Aktualnie funkcję prezesa pełni dr Bronisława Jeske-Cybulska.

Mikołowskie Towarzystwo Historyczne jest pełnoprawnym uczestnikiem porozumienia o współtworzeniu Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. W ramach projektu tworzy i udostępnia na stronie ŚBC własną kolekcję materiałów i publikacji dokumentujących historię miasta Mikołowa oraz miejscowości należących do szeroko pojętej ziemi mikołowskiej.

Towarzystwo prowadzi Internetową Encyklopedię Historii Mikołowa – Mikopedia

Mikołowskie Towarzystwo Historyczne na Facebooku
fot. Wojciech Szwiec


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Na posiedzeniu Komisji Kultury, Oświaty, Turystyki, Rekreacji i Sportu dyrektor Miejskiego Zes
Tym razem WOŚP w połączeniu z jasełkami. Uwspółcześniona forma: młodzieżowy slan
W środę, 17 października 2012 roku, mieszkańcy osiedla Długa i Zwałowa w Łaziskach Śred
Stajnia Montana w Mikołowie Mokrem jest niewielką stajnią, w której adepci jeździect
Punktualnie w południe 6 stycznia w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych już po raz
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca