Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Zbiórka na spalony kościół

  • PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 21
  • następny


Około 21.30 w poniedziałek 14 stycznia zauważono płomienie, które minuta po minucie zajmowały coraz większą część kościoła parafialnego w Jaśkowicach. Pali się! Pożar!

Wezwano straż pożarną, która zaczęła zjeżdżać z różnych stron, z bliższej i dalszej okolicy. Ciągnęły jednostki z Rybnika, Mikołowa, Żor, Woszczyc… Ochotnicze i zawodowe. Wszyscy chcieli spełnić swój obowiązek. Dzielni strażacy gasili płomienie do czwartej nad ranem – zmęczeni i wykończeni, aby po kilku godzinach snu znowu iść do pracy. Tak było w przypadku mojego kolegi, który brał udział w tej niebezpiecznej akcji, narażając swoje zdrowie i życie.

Dlatego wzbiera we mnie złość, kiedy czytam wypowiedź anonimowego internauty na którymś z portali, że „strażacy przyjechali się ogrzać, a nie gasić”.

Mieszkańcy Jaśkowic wylegli z domów – jedni z myślą, że mogą się przydać, że są w stanie pomóc, inni – z aparatami, kamerami, aby uwiecznić to przerażające, ale już historyczne wydarzenie, bo pożar, tym bardziej kościoła, to rzadkość, co zostaje zapisane w kronikach, o czym długo się mówi, wspomina i przekazuje z pokolenia na pokolenie. Byli też tacy, zwyczajni gapiowie, którzy mimo napomnień służb, przeszkadzali w akcji, próbując strażakom i policji udzielać rad. O mały włos, a skończyłoby się na mandatach. Chyba lepiej by było, gdyby zostali w domach i tam modlili się za pomyślne zakończenie akcji, aniżeli wprowadzali jeszcze większy zamęt.


Jedno jest pewne, jaśkowicka świątynia musi zostać czym prędzej zabezpieczona, aby nie uległa dalszemu zniszczeniu, a następnie odbudowana. Dlatego wszyscy, którzy mogą pomóc, proszeni są o wpłaty na wskazany niżej rachunek bankowy:

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela
ul. Wolności 20
43-180 Orzesze

Bank Śląski ING 89105013991000009030136270

 

Za wszelkie wsparcie dziękują parafianie i proboszcz ks. Ambroży Siemianowski.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Fundacja Europejski Instytut Outsourcingu z Orzesza zachęca do przyłączenia się do akcji &b
Spotkanie jasełkowe w Gimnazjum nr 2 w Zawadzie  połączone zostało z licytacją gadż
Kalendarz Świąt Ekologicznych „Klimat – Człowiek – Środowisko” Śl
2 kwietnia, wieczorem poezji poświęconym Janowi Pawłowi II w szóstą rocznicę jeg
Nad ranem ok. 5.30 zgłoszono pożar na terenie zabudowań po gminnej spółdzielni w Orz
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca