Wed14112018

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Po raz ósmy zapalono niezwykłą żarówkę - wideo

  • PDF
  • poprzedni
  • 1 z 7
  • następny

Już po raz ósmy w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych odbyły się obchody Święta Światła. Goście mieli okazję poznać historię światła oraz zobaczyć łuki wyładowań Tesli w wykonaniu grupy GROMOWŁADNI, które przyprawiały o dreszcze widzów, a także usłyszeć świąteczne utwory w wykonaniu Orkiestry Dętej Elektrowni Łaziska, doskonale wpisujące się w niesamowitą atmosferę tego widowiska.

W niedzielę, 6 stycznia 2013 roku, w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych odbyła się impreza zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki – Święto Światła. Odwiedzający mieli okazję nie tylko zwiedzić całe muzeum, lecz także mogli poznać historię światła zaprezentowaną przez pana Adama Wisthala, któremu towarzyszyli aktorzy z grupy PROMEDIATEAM.


fot. Krzysztof Szwiec

Pan Adam rozpoczął swoją prezentację od zapalenia ogniska za pomocą krzesiwa, następnie zaprezentował kolejne etapy rozwoju światła, tj. łuczywo, pochodnia, świeca, lampa naftowa, lampa karbidowa. Ostatnim punktem prezentacji, a zarazem gwoździem programu, było zapalenie żarówki Edisona, która jest jedną z perełek łaziskiego muzeum.


fot. Krzysztof Szwiec

 
Jak dowiedziałem się z prezentacji, jest to prawie 100-letnia żarówka, którą wyprodukowano w Anglii na początku XX wieku. Trafiła ona do Zimbabwe, gdzie służyła przez długi czas. Została kupiona na targu staroci w Afryce przez pewnego częstochowianina, który sprowadził żarówkę do Polski, a następnie sprzedał ją Zbigniewowi Lorkowi – ówczesnemu prezesowi Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki. Od tego czasu żarówkę Edisona można oglądać w muzeum, lecz zapalana jest tylko raz w roku – właśnie 6 stycznia.


fot. Krzysztof Szwiec

 
Całej imprezie towarzyszyła muzyka Orkiestry Dętej Elektrowni Łaziska, która na tą okazję przybrała specjalną nazwę: Orkiestra Świętych Mikołajów.
 
Po zakończeniu pokazu na drugiej muzealnej sali odbył się pokaz działania Tesli – w wykonaniu grupy GROMOWŁADNI.
 
Święto Światła zakończono losowaniem nagród wśród uczestników.


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Śląski Ogród Botaniczny zaprasza do bezpłatnego udziału w projekcie „Spotk
Z inicjatywy klubu filmowego „iks” w miniony piątek w Miejskim Domu Kultury w Mik
W ramach XII Europejskich Spotkań Młodzieży (12th European Youth Meeting) w lipcu w Mikołow
Rozpoczynamy cykl „Na tropie dziwactw językowych”. Wiadomo, te tytułowe dziwactwa
Pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego już przygotowują się do wiosny, która zbli
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca