Mon1822019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Gala Wolontariatu

  • PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 16
  • następny


W ostatnim miesiącu roku na świecie i w Polsce obchodzony jest, przypadający na 5 grudnia, Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Również w powiecie mikołowskim nagradzano działających społecznie: w Mikołowie 10 grudnia odbyła się Gala Wolontariusza, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym wolontariuszom poświęcono kilkudniowe święto w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego, w Łaziskach Górnych zaś 14 grudnia stowarzyszenie Centrum Społecznego Rozwoju nagradzało działających społecznie na terenie tego miasta. Podczas uroczystości wręczono Laury Wolontariatu dla najbardziej zaangażowanych osób.

Wolontariat to, najogólniej rzecz ujmując, poświęcenie czasu i energii na rzecz społeczności lokalnej, osób spoza rodziny, na rzecz rozwoju środowiska itp. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie charakteryzuje wolontariusza jako osobę, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w tej ustawie. Inne źródło podaje, że wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma działalność na rzecz innych, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Wszystkie te definicje się dopełniają, a zasadniczym pojęciem, które je wiąże, jest motywacja. Aby dana praca wolontariacka była pomyślna, zazwyczaj konieczne jest, aby zarówno wolontariusz, jak i organizacja z nim współpracująca, były świadome jego motywacji, która może być różna. Począwszy od chęci zrobienia czegoś pożytecznego, poprzez potrzebę kontaktu z ludźmi lub nawiązania nowych znajomości, chęć bycia potrzebnym, czy zdobycia nowych umiejętności oraz doświadczeń zawodowych i życiowych, skończywszy na pobudkach religijnych czy światopoglądowych.


Jak się okazuje, osób, którym bliska jest działalność społeczna, praca na rzecz innych ludzi i instytucji, jest w Łaziskach wiele. Nie oczekując nic w zamian, pracują, aby dać szczęście, radość a nawet bezpieczeństwo mieszkańcom swojego regionu. Raz w roku nadarza się szczególna okazja, aby tym wyjątkowym osobom podziękować oficjalnie, właśnie podczas Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.
 
W Gali Wolontariatu w Łaziskach Górnych udział wzięło blisko 100 osób, w tym władze miasta i powiatu, członkowie oraz wolontariusze organizacji pozarządowych. Wśród nich znaleźli się m.in.: Aleksander Wyra – Burmistrz Łazisk Górnych, Elżbieta Piecha – Sekretarz Miasta, Lucjan Smolorz – Przewodniczący Rady Powiatu Mikołowskiego oraz Marek Popek – Sekretarz Powiatu Mikołowskiego.

 
Na wstępie Mateusz Eichner – prezes CSR – zaprezentował najważniejsze wydarzenia dotyczące działalności stowarzyszenia. W dalszej części wiceprezes CSR – Piotr Bańczyk – przedstawił funkcjonowanie organizacji pozarządowych w powiecie mikołowskim z perspektywy projektu Centrum Inicjatyw Społecznych i Gospodarczych.

Laury Wolontariatu otrzymały panie i panowie: Magdalena Depta, Ewelina Gawlik, Krystyna Gołasz, Sara Jarczyk, Sylwia Kancelista, Angelika Kokot, Jadwiga Nabożny, Jolanta Pietryja-Smolorz, Arkadiusz Bartoszczyk, Jarosław Bartoszczyk, Tomasz Kalinowski, Henryk Lisowski, Łukasz Mroczek oraz Kamil Rafa.

 
Wyróżnienia za działalność wolontariacką w organizacjach pozarządowych i instytucjach publicznych otrzymały panie i panowie: Beata Polak, Hanna Bydzicka, Kaja Hutniczak, Paulina Jakóbczak, Katarzyna Marcinkowska, Jolanta Pietryja-Smolorz, Aleksandra Popenda, Anna Pordzik, Małgorzata Sitko-Rogowska, Sylwia Swoboda, Sylwia Załupska,  Zbigniew Lorek, Wojciech Piecha, Łukasz Pietrzyk, Zygmunt Skrzypczyk, Piotr Szopa, Kamil Tajstra oraz Adam Wisthal.

Specjalne wyróżnienie Zarządu Centrum Społecznego Rozwoju za zaangażowanie w rozwój inicjatyw lokalnych otrzymał burmistrz Łazisk Górnych, a Ewa Moćko – dyrektor tamtejszego domu kultury – otrzymała podziękowanie za wspieranie inicjatyw podejmowanych przez organizacje pozarządowe. Na zakończenie pierwszej części uroczystości wystąpiła Justyna Tulaja i przedstawiła temat wolontariatu w kontekście rozwoju osobistego.


Wolontariat w Polsce dopiero raczkuje, tymczasem w Zachodniej Europie jest wysoko cenioną formą spędzania wolnego czasu i nie tylko. Jest on tam traktowany jako rodzaj relaksu, ale i samorozwoju czy wręcz… terapii osób zmęczonych współczesnym tempem życia, będących na zakręcie życiowym, itp. Wszystko wskazuje na to, że za jakiś czas wolontariat i u nas będzie traktowany podobnie. Zresztą młodzi ludzie postrzegają go już inaczej niż starsze pokolenie, dla którego kojarzy się on nierzadko z tzw. czynami społecznymi.  
 

*  *  *

 
Po części oficjalnej został rozstrzygnięty konkurs plastyczny zorganizowany przez stowarzyszenie CSR pn. Boże Narodzenie w powiecie mikołowskim.

Wśród przedszkolaków I nagrodę otrzymała Dominika Szatoń z Przedszkola nr 2 im Kubusia Puchatka w Mikołowie, za pracę „Świąteczny Mikołów”. Przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymały: Zofia Chodacka z Przedszkola nr 4 im. Krainy Uśmiechu w Łaziskach Górnych oraz Natalia Wiak z kółka plastycznego przy MDK w Łaziskach Górnych. Za najlepszą pracę przygotowaną przez ucznia szkoły podstawowej jury uznało pracę Kamili Kozok z kółka plastycznego przy  MDK w Łaziskach Górnych pt.: „Święta Bożego Narodzenia w Łaziskach”. Wyróżnione zostały ponadto prace Laury Morawiec ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych oraz Martyny Kani ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej w Mikołowie.


Z prac nadesłanych przez gimnazjalistów nagrodę przyznano Jackowi Rysiowi  z Gimnazjum nr 1 im. Piastów Śląskich w Mikołowie za pracę plastyczną pt.: „Kościół na świątecznie”. Laureaci nagród głównych otrzymali ufundowane przez Centrum Społecznego Rozwoju aparaty fotograficzne, a osoby wyróżnione – drobne nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze.


W ramach konkursu przyznana została także nagroda specjalna dla autora najlepszej pracy przedstawiającej Łaziska Górne. Nagroda ta ufundowana przez burmistrza miasta przyznana została dziewięcioletniej Martynie Machali za pracę pt.: „Ratusz wieczorową porą”. Nagrodzona praca na kolejne Święta Bożego Narodzenia zostanie powielona w formie kartek pocztowych.

Galę uświetnił występ Anny Rossy, niewidomej wokalistki, uczestniczki programu „The Voice of Poland” oraz festiwalu Anny Dymnej.
 


 

fot. Tomasz Szwiec


Komentarze  

 
0 #1 kuba 2015-01-16 20:07
SUPER :lol: :-) :D :roll:
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
W minioną niedzielę, 10 listopada, w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach odbył
Już po raz trzeci w Rudzie Śląskiej odbędą się ekologiczne walentynki połączone ze zbie
Na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu przyjechał podróżnik fotograf ro
Dożynki to święto rolników, które ma charakter zarówno religijny, jak i
Kolejny rok kalendarzowy za nami. Ten podatkowy również. Czy chcemy, czy nie – ws
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca