Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Mikołajkowo i teatralnie - wideo

  • PDF
  • poprzedni
  • 1 z 3
  • następny

W ramach spotkania mikołajkowego 6 grudnia, na sali widowiskowej w Jaśkowicach Stowarzyszenie Teatralne Dom z Jaśkowic wystawiło spektakl pt. „Przygody krasnoludków i sierotki Marysi”. Tym razem do udziału w spektaklu zostali zaproszeni rodzice. Na początku było ich więcej, ale w sumie wystąpić zdecydowały się dwie osoby: pani Ewa Wojno i pan Sławomir Grzegorzyca.

W sumie w spektaklu udział wzięły cztery osoby, wcielając się aż w siedem postaci:
Ewa Wojno – sierotka Marysia, król Błystek;
Barbara Wojnarowska – baba Jadzia, Koszałek Opałek i królowa Tatra;
Sławomir Grzegorzyca – Podziomek;
Piotr Tenczyk – chłop Skrobek.

Stowarzyszenie Teatralne Dom z Jaśkowic działa od września 2011 roku. Składa się z 15 członków, w tym czterej to zawodowi aktorzy. O pomysł na tego rodzaju działalność nie trzeba specjalnie pytać, gdyż założyciele – Barbara Wojnarowska i Piotr Tenczyk – są teatrologami. Chcieliśmy zrobić taką rzecz teatralną w miejscu, skąd są nasze, to znaczy moje korzenie – powiedział Piotr, którego większość rodziny mieszka właśnie w Jaśkowicach. Naszym celem jest stworzenie miejsca kultury i nauki poprzez teatr.

I działają. Powoli, ale konsekwentnie zmierzają w obranym kierunku. Pomysł na stworzenie spektaklu z udziałem rodziców pojawił się latem. W projekcie tym chodziło o to, aby zachęcić rodziców dzieci w wieku 3-9 lat, żeby zrobili coś ciekawego dla swoich pociech i pokazali się im, poprzez formę teatralną, z innej strony. W październiku odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące przygotowania spektaklu, którego przyjemność mieliśmy oglądać podczas wieczoru mikołajkowego. Przedstawienie było tworzone wspólnie podczas prób, przy pomocy moderatora-reżysera, ale każdy uczestnik dzielił się swoimi pomysłami na postać, scenę czy kształt przedstawienia. Na początku rodziców zainteresowanych wystąpieniem w przedstawieniu było więcej, na koniec została dwójka… Miejmy nadzieję, że w kolejny teatralny projekt Domu zechce zaangażować się więcej mieszkańców Jaśkowic, czy Orzesza w ogóle.


Dla rodziców praca nad spektaklem to był przyjemny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także zrobienie czegoś wyjątkowego dla dzieci, które z pewnością na długo zapamiętają swoich rodziców w roli sierotki Marysi czy krasnala Podziomka. Dodać należy, że wszystkie osoby zaangażowane w przygotowanie i przedstawienie spektaklu pracowały zupełnie za darmo. I dlatego tym bardziej należą im się wielkie podziękowania za tę wspaniałą inicjatywę!


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Spotkanie jasełkowe w Gimnazjum nr 2 w Zawadzie  połączone zostało z licytacją gadż
W siedzibie stowarzyszenia Centrum Społecznego Rozwoju w Łaziskach Górnych pod koniec
Już za nami III edycja Konkursu Filmów Amatorskich i Niezależnych „Filmowe Połu
Z końcem sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie zostało uruchomione stanowis
W ciągu kilku miesięcy wyrosły na naszych oczach ekrany dźwiękochłonne na drodze szybk
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca