Sun18112018

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Relacja z premiery filmu o Marszałku Konstantym Wolnym

  • PDF
Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 23
  • następny

20 października w Polskim Radiu Katowice miała miejsce premiera pierwszego filmu o Marszałku Sejmu Śląskiego, twórcy autonomii śląskiej, którego reżyserem jest utalentowany, wielokrotnie nagradzany filmowiec rodem z Łazisk Górnych – Wojciech Szwiec.

Studio Koncertowe Polskiego Radia Katowice wypełnione było po brzegi, gdyż jak się okazało, wielu zainteresował film o trzykrotnym Marszałku Sejmu Śląskiego, postaci częstokroć pomijanej na lekcjach historii o regionie.

Wśród widzów byli również występujący w filmie: wnuk marszałka, jego imiennik, Konstanty Wolny, Czesław Rymer – syn Józefa Rymera, pierwszego wojewody śląskiego, ale też posła na Sejm Ustawodawczy RP, prof. Józef Ciągwa, prawnik, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, specjalizujący się w historii doktryn polityczno-prawnych, historii państwa oraz historii ustroju Polski, a spotkanie poprowadziła, również wypowiadająca się w filmie, Małgorzata Myśliwiec z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Śląskiego. Obecni byli oczywiście realizatorzy filmu: scenarzysta i reżyser wspomniany Wojciech Szwiec oraz kompozytor muzyki – Adrian Robak.


Konstanty Wolny


Powitanie gości przez Konstatnego Wolnego, wnuka Marszałka:

 
Premierę uświetniła swoim występem grupa wokalna Camerton z Łazisk Górnych, która na wstępie wykonała Gaude Mater Polonia:

Korzenie Konstantego Wolnego znajdują się w Bujakowie, gdzie urodził się przed 135 laty. Po Bujakowie oprowadza widzów ks. kanonik Jerzy Kempa, długoletni proboszcz bujakowskiej parafii. Sam dba o historię marszałka; jedna z lip rosnących na terenie probostwa ma tablicę poświęconą temu wybitnemu bujakowianinowi. Po śmierci matki mały Kostek zamieszkał u rodziny w katowickiej dzielnicy Drajok, gdzie również można odnaleźć jego ślady. Uczęszczał do Gimnazjum w Katowicach, gdzie poznał Wojciecha Korfantego, co zaowocowało przyjaźnią na całe życie, a ich znajomość miała z pewnością wpływ na losy Górnego Śląska...

Nie ma tutaj miejsca, aby opowiadać dokładnie treść filmu, ale też nie o to chodzi. Chodzi o to, że film w reżyserii Wojciecha Szwieca, z idealnie dobraną, specjalnie skomponowaną do tego filmu zachwycającą muzyką, jest świetną lekcją historii szczególnie dla młodszego pokolenia, a ta krótka notka ma zachęcić do obejrzenia tej historycznej produkcji.


Dr Małgorzata Myśliwiec i Henryk Grzonka, red. naczelny Polskiego Radia Katowice


Wprowadzając w atmosferę filmu, dr Małgorzata Myśliwiec powiedziała m.in. że obecnie postrzegamy historię współczesną przez bardzo ciekawy pryzmat – pryzmat państw narodowych. Jeżeli cokolwiek mówimy na temat historii, czasów przeszłych wyłącznie wiążemy to z państwem i większość filmów traktuje tematy historyczne właśnie w ten sposób.

W moim przekonaniu o wiele bardziej ciekawa perspektywa polega na zobaczeniu tego, co nie jest elementem dominującym w podręcznikach historii, co nie dominuje w większości programów publicystycznych; mianowicie przyjrzenie się pewnym tworom politycznym, które istniały i których istnienie do dziś oddziaływuje na myślenie i polityczne, i kulturalne, i myślenie o regionie, i mówi o tej regionalnej perspektywie postrzegania pewnych zjawisk.

(...) Urzekł mnie sam tytuł filmu: „Misja Wolnego”. Żyjemy w społeczeństwie, w którym bardzo często nastawiamy się wyłącznie na określony zysk. Jeżeli wybieramy szkołę bądź studia dla swoich dzieci, pojawia się pytanie, co będą po nich robić, jaki będzie z nich zysk, ile będzie można zarobić, wykonując określony zawód, a w końcu – jak wielką będzie można zrobić karierę. I to słowo niejednokrotnie przesłania nam zupełnie inne wartości. Pan Wojciech Szwiec, w moim przekonaniu, bardzo dobrze wczuł się w atmosferę tego, co musiało się dziać u progu XX wieku. Nie zatytułował filmu „Kariera Wolnego”, ale właśnie „Misja Wolnego”(...).

Całość wprowadzenia do filmu dr Małgorzaty Myśliwiec:prof. Józef Ciągwa


fot. Tomasz Szwiec

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
W Centrum Edukacji Śląskiego Ogrodu Botanicznego odbyły się drugie już warsztaty organizo
W sobotę, 17 marca, w Paniowach odbyły się obchody 100-lecia urodzin biskupa Józefa K
Dziś w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych odbyła się konferencja popularnona
Już w przyszłym roku na mikołowskiej mapie handlowej pojawi się kolejny gigant z serii s
Rozmowa z Gabi Rudawską-Gąsior, wokalistką muzyki gospel, instruktorką, kompozytorką i dyr
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca