Tue2212019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Bądź zdrowy, bądź szczęśliwy - wizyta partnerów programu Comenius w Ornontowicach

  • PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Kopa i trojak – przede wszystkich tych dwóch słów nie zapomną zagraniczni partnerzy projektu „Bądź zdrowy, bądź szczęśliwy”, którzy odwiedzili Zespół Szkolno-Przedszkolnym w Gminie Ornontowice w dniach 4–6 października br.

Projekt realizowany jest w ramach europejskiego programu Comenius i zakłada partnerską współpracę szkół z różnych krajów Unii Europejskiej poświęconą wymianie doświadczeń w celu popularyzacji wśród uczniów, nauczycieli i rodziców zdrowego stylu życia. Partnerami projektu są szkoły z Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Grecji, Wielkiej Brytanii oraz Polinezji Francuskiej.

Podczas pobytu goście zwiedzili zarówno Ornontowice, jak wzięli udział w wycieczkach: do Krakowa i kopalni soli w Bochni. Uczniowie wzięli udział w „Podziemnych zmaganiach”, wykonując najróżniejsze zadania związane z górniczą pracą: cięcie drewna, układanie drewna w stosy, przygotowywanie koryta na solankę. Dodatkową atrakcją był również zjazd 70-metrową zjeżdżalnią oraz rozgrywki sportowe na podziemnym boisku.

Jak podczas każdej z wizyt w ramach Comeniusa goście spotkali się  z władzami samorządu lokalnego, który reprezentował wójt Ornontowic Kazimierze Adamczyk. Po spotkaniu odbył się pokaz talentów ornontowickich uczniów, którzy zaprezentowali pieśni i tańce regionalne, pokaz stepowania, tańca irlandzkiego, występ gimnastyczny oraz pokaz z hula-hop. Na scenie Arterii Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach wystąpili również uczniowie ze szkół z Hiszpanii i Polinezji Francuskiej.


W ostatnim dniu pobytu odbyło się współzawodnictwo pn. „Sportowa Wieża Babel”. Wśród zadań znalazł się między innymi: tor przeszkód braci syjamskich (ze związanymi nogami), wyścig z materacami oraz zadanie polegające na ubraniu zawodnika w strój narciarski, które dla południowców i Polinezyjczyków okazało się nie lada wyzwaniem. Kolejną atrakcją była nauka tańców regionalnych, m. in. trojaka oraz gołąbka. Na pożegnalnej kolacji uczestnicy wizyty partnerskiej mieli okazję skosztować dania kuchni regionalnej oraz wspaniałej ornontowickiej kopy.


Wymiana międzynarodowa dostarczyła organizatorom i uczestnikom niezapomnianych wrażeń, wiele sportowych emocji i okazji do wymiany doświadczeń i pomysłów, by wśród młodych ludzi w różnych miejscach Europy krzewić kulturę fizyczną jako okazję do wspaniałej zabawy.

inf. UG Ornontowice


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
W dniach 30 i 31 lipca w ARTerii Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach zorganizowano warsz
2 kwietnia, wieczorem poezji poświęconym Janowi Pawłowi II w szóstą rocznicę jeg
Już 19 czerwca na scenie kameralnej mikołowskiej biblioteki przy ulicy Karola Miarki 5 zo
W ogłoszonym w sierpniu tego roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu konkursie &bdquo
Na początku lutego w Gimnazjum nr 1 w Orzeszu powiało… nie, nie chłodem, wręcz prze
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca