Sun2432019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

O nowym studiu fotograficznym opowiada Joanna Wojtyczka

  • PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 3
  • następny
26 tys. to dla jednych dużo, dla innych mało, ale wystarczająco, aby stworzyć profesjonalne studio fotograficzne. Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu może pochwalić się doskonale wyposażoną pracownią fotograficzną i multimedialną w jednym.

Rozmowa z Joanną Wojtyczką – instruktor grupy fotograficznej eF działającej przy MOK.


Co oznacza dla MOK-u pozyskanie tych środków?  
  
Dzięki tej dotacji wreszcie mamy pracownię fotograficzną z prawdziwego zdarzenia, o czym marzyłam od dawna. W pracowni tej ma zajęcia grupa eF oraz nowo powstała grupa młodych fotografów. Niebawem zaproponujemy, aby korzystali z niej chętni uczniowie orzeskich szkół, zainteresowani tematyką fotograficzną.


W jakie sprzęty wyposażona jest pracownia?

Mamy sufitowy system zawieszania teł wraz z tłami, sufitowy system zawieszania lamp, czyli ramę przytwierdzoną do sufitu, na której zawieszone są cztery studyjne lampy błyskowe. Lampy poruszają się po pantografach, dzięki czemu mamy wolną całą podłogę, co nie jest możliwe, gdy używa się statywów. Mamy softboxy, które zakładamy na lampy aby ładnie rozproszyły światło, wrota oraz strumienicę, które to służą poszerzaniu środków artystycznego wyrazu. Jest światłomierz – profesjonalne narzędzie do pomiaru  światła zastanego, błyskowego padającego i odbitego, co pozwala na dokładną pracę ze światłem. Ponadto zakupione zostały dwa aparaty cyfrowe – lustrzanki firmy Nikon oraz karty pamięci, dwa obiektywy 50 mm oraz dwa zoomy: jeden 18-105 mm oraz 55-200 mm.  Statyw pod aparat oraz torba na sprzęt, by sprawnie i bezpiecznie móc go przenosić. Obecnie, w dobie cyfry, zdjęcia obrabia się na komputerze w tzw. „ciemni białej”. I właśnie do tego celu został zakupiony komputer PC, monitor, mysz, klawiatura oraz program graficzny do obróbki zdjęć Adobe Photoshop. Pracownia wyposażona jest również w drukarkę fotograficzną do samodzielnego wydruku wykonanych prac.

Czyli można powiedzieć, że macie wszystko, co potrzebne jest do profesjonalnego robienia i późniejszej obróbki zdjęć?

Tak, na chwilę obecną mamy wszystko. Ale wiadomo jak to jest, w miarę jedzenia apetyt rośnie. Myślę, że podczas już konkretnej pracy okaże się, co jeszcze ewentualnie można by dokupić, co mogłoby się nam przydać.


W ramach projektu zostały kupione również urządzenia multimedialne…

Tak, pracownia pełni również funkcję sali multimedialnej, dlatego wyposażona jest w krzesła, stoły, projektor, ekran projekcyjny oraz stolik pod projektor. Dodatkowo sala jest zaciemniana podgumowaną roletą, co stwarza komfortowe warunki zarówno do pracy, jak i projekcji.


Kto może korzystać z pracowni?

Pracownia służy członkom grupy fotograficznej eF i młodym fotografikom, która to grupa zawiązała się po wakacjach w związku z dużym zainteresowaniem letnimi warsztatami, które prowadziłam. Tak naprawdę ze studia mogą korzystać wszystkie osoby zainteresowane tą dziedziną sztuki, którzy chcieliby poszerzać swoją wiedzę z zakresu fotografii lub doskonalić swój warsztat.
Jakie są najbliższe plany związane z fotografią w Orzeszu?
Na rok 2013 planujemy wydanie kalendarza z wybranymi zdjęciami uczestników eF, a już na kolejny, 2014, chcemy wydać kalendarz z fotografiami studyjnymi wykonanymi w nowej pracowni. Poza tym w ramach projektu odbywają się także spotkania autorskie. Już 24 października Pictorial Team, 7 listopada spotkanie z Anetą Ozorek (szczegóły na www.mok-orzesze.pl oraz na FB) a także konkursy, przeglądy fotograficzne… więc będzie się działo.


Komentarze  

 
0 #2 Asia 2012-10-18 14:10
:lol: w tym wszystkim najważniejsi są członkowie grupy eF oraz wszystkie osoby które zechcą dołączyć do fotograficznych szaleńców. Sprzęt z pewnością jest przydatny, ale grunt to świetna załoga i zabawa!
Cytować
 
 
0 #1 Grażyna 2012-10-06 06:33
Studio baardzo nam się przyda ponieważ ciągłe rozkładanie i składanie potrzebnego sprzętu (częściowo prywatnego) było bardzo czasochłonne.
Brawo Asia, brawo grupa eF, jesteśmy razem, jesteśmy z Tobą. Pozdrawia Cię - Grażyna :)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Dzisiaj, 6 lipca, odbyła się konferencja w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia nadania
Już tradycyjnie w Gimnazjum nr 2 w Zawadzie zawiązał się jedyny w Orzeszu sztab Wielkiej Or
W ostatnim miesiącu roku na świecie i w Polsce obchodzony jest, przypadający na 5 grudnia,
11 czerwca Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie wespół z Wojewódzkim Ośrod
Punktualnie w południe 6 stycznia w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych już po raz
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca