Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Jak to na dożynkach było

  • PDF
Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 29
  • następny

W sobotę, 8 września, w Mokrem świętowano dożynki, których organizatorem byli: Rada Sołecka, Sołtys oraz Kółko Rolnicze z Mokrego. Po uroczystej mszy św., którą uświetnił chór "Mokrzanki" oraz Joanna Spandel, barwny korowód ruszył ulicami sołectwa.

Pochód otwierali jeźdźcy na koniach ze stajni „Montana” z Mokrego. Bryczką jechali starostowie dożynek: Izabela Pękała i Krzysztof Kurzyca. W korowodzie wzięli udział przedstawiciele Śląskiego Ogrodu Botanicznego, którego siedziba znajduje się na terenie sołectwa Mokre, z jego władzami na czele: dyrektorem Pawłem Kojsem oraz wicedyrektorem Bogdanem Ogrodnikiem. Uczestnikom przygrywała Zakładowa Orkiestra Dęta Elektrowni Łaziska.


W obchodach wzięli udział: wiceburmistrz Mikołowa Adam Putkowski, dyrektor MOSiR w Mikołowie Wojciech Tkacz, przewodniczący Rady Miasta Mikołowa Tadeusz Socha, poseł Izabela Kloc, prezes Stowarzyszenia z zaprzyjaźnionej z Mokrem gminy Lipowa k/Żywca Lilianna Wójtowicz oraz wielu innych znamienitych gości, co niewątpliwie świadczy o wysokiej randze mokierskich dożynek.


Około 16.30 rozpoczął się festyn dożynkowy, który prowadził Wojciech Skowroński z Polskiego Radia Katowice.Dla nikogo nie zabrakło chleba dożynkowego pokrojonego przez sołtys, Ewę Chmielorz, oraz tradycyjnego kołocza z makiem, serem i jabłkiem. Zupełnie za darmo można było posilić się grochówką serwowaną przez strażaków oraz „chlebym z fetym” stopionym przez Sylwię Hanus.Do tego ogórki małosolne ukwaszone przez panią Janinę. Mniam! Pycha!Było mnóstwo śmiechu i radości podczas konkursów dla dzieci i starszych przygotowanych przez Annę Szwerthalter oraz Sylwię Hanus. Oczywiście nie zabrakło nagród: kubków z logiem Mokrego, słodyczy, gwoździ, desek i „małpek”…

Imprezę swoimi występami uświetniły dzieci, które deklamowały wierszyki i śpiewały, również w gwarze śląskiej. Wystąpiła 11-letnia Ola Szymańczyk z Orzesza, która ma na swoim koncie kilka znacznych osiągnięć wokalnych. Na zakończenie części oficjalnej wystąpił chór Bel Canto z gminy Cisek. Chór ten powstał w 1997 roku i od tamtej pory dużo koncertuje zarówno w kraju jak i zagranicą. W 2009 zaśpiewał na audiencji generalnej przed Ojcem Świętym – Benedyktem XVI.

 
Około 19.30 rozpoczęła się zabawa taneczna z DJ Hanysem (Januszem Ćmielem), która trwała do 2.00  w nocy. Bawili się wszyscy: i starzy, i młodzi, bo muzyka była tak dawkowana, aby nie zabrakło starych przebojów i zarazem najnowszych hitów.A jak podsumowuje tegoroczne dożynki sołtys Mokrego Ewa Chmielorz?

Mieszkańcy Mokrego jak zwykle stanęli na wysokości zadania, przygotowując tegoroczne święto plonów. Zarówno rolnicy, strażacy, jak i pozostali mieszkańcy przez cały tydzień ochoczo pomagali w przygotowaniach, co świadczy o tym, że dobrze się rozumiemy i potrafimy razem współdziałać. To bardzo cieszy! Dziękuję wszystkim za pomoc i zaangażowanie!


 
 
 
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Panią Małgorzatę Kołodziej poznałam na kiermaszu ekologicznym, gdzie prezentowała natural
Już po raz trzeci Klub Gaja organizuje plebiscyt na Drzewo Roku 2013. Internauci przez cały c
Przy okazji pisania artykułu o pełniącym obowiązki w jednostce samorządu terytorialnego,
W Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie odbyło się oficjalne przekazanie kroniki p
Do 30 kwietnia można było zgłaszać prace na konkurs z okazji jubileuszu Orzesza pn. „
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca