Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Niewidomi też mogą czytać

  • PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 4
  • następny

Z końcem sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie zostało uruchomione stanowisko komputerowe  przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących.  Komputer z dostępem do internetu zaopatrzony jest w oprogramowanie czytające i powiększające ekran oraz syntezatory mowy. Komputer z oprogramowaniem pozwala osobom z dysfunkcją wzroku powiększać informacje (m. in. dane tekstowe i graficzne) i programy znajdujące się na ekranie. Jednocześnie program czytający umożliwia poprzez słuchawki odsłuchiwanie nie tylko komunikatów komputera, ale także całych stron internetowych i dokumentów. Komputer został zaopatrzony również w monitor brajlowski ułatwiający czytanie i pisanie osobom korzystającym z tego języka.

Stanowisko zaopatrzone jest w urządzenie lektorskie „Sara” – skaner, który sczytuje dokumenty oraz całe książki. Doskonale radzi sobie z tekstami drukowanymi – pozwala także na zapis zeskanowanych materiałów na płycie CD. Ponadto urządzenie lektorskie obsługuje dokumenty tekstowe i pliki .pdf. Czytelnicy mogą także korzystać z niewielkiego, lecz bardzo przydatnego „Czytaka” –  urządzenia wielkości telefonu komórkowego, pozwalającego na odsłuchanie książek i dokumentów zapisanych w postaci plików tekstowych i dźwiękowych.

Stanowisko dla osób niewidomych i niedowidzących powstało w ramach zadania „Jedna biblioteka – wiele możliwości”  realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mikołowie w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, program „Rozwój infrastruktury kultury”, priorytet „Infrastruktura kultury”. Na zakup stanowiska komputerowego dla osób niewidomych i słabowidzących biblioteka otrzymała dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20 000 złotych. Całkowity koszt zadania to 26 800 złotych.inf. i fot. MBP Mikołów
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Kalendarz Świąt Ekologicznych „Klimat – Człowiek – Środowisko” Śl
Babski comber to stara ostatkowa tradycja, której nazwa pochodzi z języka niemieckiego.
Podczas obchodów Dnia Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych został rozstrzygnięty
Na początku maja został otwarty długo wyczekiwany plac zabaw w Centrum Edukacji Przyrodni
Od kwietnia do grudnia 2014 roku archeolodzy ze Stowarzyszenia Archeologów Terenowych &b
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca