Wed14112018

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

"Historyk" - opowieść o Mariuszu Dmetreckim (wideo)

  • PDF
Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 

Mariusz Dmetrecki to postać znana nie tylko interesującym się lokalną historią. Znają go również ci, którzy biorą udział w imprezie pn. Jarmark Staroci, czy związani są z  Powiatowym Uniwersytetem III Wieku w Mikołowie. Mariusz Dmetrecki to kolejny bohater, o którym został nakręcony film w ramach projektu „Bohater swoich czasów…” zrealizowany przez stowarzyszenie Centrum Społecznego Rozwoju, AKF iks i MBP Mikołów.

„Historyk” – to tytuł właśnie tej opowieści. Opowieści o historyku, członku Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego, inicjatora Jarmarku Staroci, autora wydawnictw historycznych, m.in. „Dawno temu w Mikołowie”, „Mikołowski pieniądz zastępczy w latach 1914-1924”. To opowieść o człowieku z ogromną wiedzą o przeszłości, który potrafi zainteresować historią nawet najbardziej opornych.

Na jednym ze spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie Alojzy Lysko powiedział, że „kto pielęgnuje przeszłość – buduje przyszłość”, i zdanie to, tak sądzę, idealnie wpasowuje się w działalność, jaką uprawia pan Mariusz.

Celem projektu „Bohater swoich czasów…” była integracja międzypokoleniowa i aktywizacja osób w wieku emerytalnym. Od stycznia do czerwca odbywały się spotkania, warsztaty z komunikacji i filmu, no i w rezultacie praca na planie filmowym. A wszystko to w celu wyłonienia nietuzinkowych osób 55+, żyjących aktywnie, posiadających ciekawe pasje i zainteresowania, którymi chętnie dzielą się z innymi. O życiu tych niezwykłych osób i ich zamiłowaniach opowiadają kilkunastominutowe filmy. Na Notkach z Okolicy obejrzeć już można film „Natura Pająka” – obraz o pasji herpetologa z Orzesza, „Zbieracz” – o pasji Wilhelma Syrnickiego z Gardawic posiadającego prywatne muzeum pożarnictwa oraz „Barwy Śląska” – o kolekcjonerze sztuki naiwnej z Rudy Śląskiej, Stanisławie Gerardzie Trefoniu.

Zapraszamy na film!
Filmu nie wolno kopiować i rozpowszechniać bez zgody administratora serwisu Notki z Okolicy!

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Rozpoczynamy cykl „Na tropie dziwactw językowych”. Wiadomo, te tytułowe dziwactwa
  Pod koniec czerwca odbył się finał 12. edycji konkursu Znak Jakości Interkl@sa po
W minioną niedzielę, 10 listopada, w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach odbył
Pod koniec września w Woszczycach odbył się I Sołecki Turniej Tenisa Stołowego, któ
Mimo kapryśnej aury, zaplanowane na Dzień Dziecka atrakcje odbyły się a frekwencja dopisał
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca