Mon1822019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Porozmawiajmy o Orzeszu

  • PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

W ramach obchodów jubileuszu 50-lecia nadania praw miejskich Orzeszu 6 lipca odbyła się konferencja, a podczas niej bardzo ciekawa debata. Spotkanie to nie było otwarte dla wszystkich mieszkańców, a szkoda, bo myślę, że znalazłoby się wielu, którzy byliby żywo zainteresowani wysłuchaniem tego, co na temat ich miasta mają do powiedzenia, z jednej strony kulturoznawca i historyk prof. Jan Malicki, z drugiej – Tadeusz Donocik prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Debata poprowadzona przez burmistrza miała być próbą odpowiedzi na dwa pytania: czy rozwój gospodarczy miasta stanowi zagrożenie dla tradycji, zwyczajów oraz zachowania śląskiej tożsamości i jak pogodzić tworzenie nowoczesnego miasta z takimi atrybutami, jak wygodne, funkcjonalne, bezpieczne i atrakcyjne miasto do zamieszkania.

Większość z wypowiedzi, jak się Państwo przekonacie po wysłuchaniu nagrania, było skierowanych do osób decyzyjnych w gminie, czyli radnych i burmistrza, osób, od których zależy, w jakim kierunku potoczy się rozwój gminy, i czy w ogóle będzie miał miejsce. W czerwcu na portalu Onet.biznes pojawił się ranking, w którym Orzesze w gronie gmin na prawach miejskich znalazło się na trzecim miejscu… od końca. Ranking najbiedniejszych miast ułożony został na podstawie wysokości budżetów miejskich w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zdominowały go miasta z województwa śląskiego, dolnośląskiego oraz łódzkiego. W przypadku Orzesza to 2090,58 zł. Dla porównania, najbogatsze polskie miasto wg statystyk GUS – Krynica Morska, to kwota 14 619,73 zł (dane z 31 grudnia 2010 r.).

Plany rozwojowe Orzesza już są. Są szerokie i dalekosiężne, uwzględniające różne aspekty funkcjonowania miasta, o czym możecie się Państwo przekonać sięgając do Strategii rozwoju miasta Orzesze na lata 2012–2020. Ale czy wspaniale napisany dokument znajdzie przełożenie w realiach? Kiedy mieszkańcy zaczną odczuwać skutki przeobrażeń rozwojowych? To wszystko okaże się w ciągu najbliższych siedmiu lat i pięciu miesięcy (wszak rok 2012 już trwa)?

 


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Po interwencji radnej Marii Fuchs, wreszcie zaczęło się coś dziać w centrum Woszczyc. P
Już w tym tygodniu niewielka miejscowość na Śląsku będzie gościła u siebie artyst&oacut
Prezentujemy pierwszy film z cyklu „Bohater swoich czasów” pt. „Zbiera
6 grudnia Instytut Mikołowski odwiedził znakomity pisarz i eseista Andrzej Stasiuk, któ
Proszę bardzo! Na efekty nie trzeba było długo czekać. Najpierw e-mail, potem publikacja i
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca