Fri2232019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Zagroda Śląska - co to takiego?

  • PDF
Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 5
  • następny

We wrześniu 2011 roku w Gostyni otwarta została Zagroda Śląska. Obiekt zlokalizowany jest w obrębie budynków domu kultury i przedszkola przy ul. Pszczyńskiej 366. Obszar zajmuje łącznie powierzchnię ok. 1800 m2. Zagroda z założenia jest miejscem spotkań mieszkańców oraz organizacji imprez kulturalnych. Na jej terenie odbyły się już m.in. takie imprezy o charakterze lokalnym, jak: gminne dożynki, „Jarmark Adwentowy”, „Wieczór muzyki i ognia” oraz w ciągu roku szkolnego liczne występy artystyczne podopiecznych domu kultury oraz przedszkoli i zespołów szkół. Organizowane są również konkursy o zasięgu regionalnym np. Wojewódzki Zlot Orkiestr Dętych „Ambitus”.

Gmina Wyry otrzymała na projekt pn. Budowa Zagrody Śląskiej wraz z parkingami i miniamfiteatrem przy budynku Domu Kultury w Gostyni” pomoc od Samorządu Województwa Śląskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Działanie „Odnowa i rozwój wsi”. Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 1 287 209 zł, w tym kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – 490 996 zł.

Projekt swym zakresem objął:
·         budowę miniamfiteatru;
·         budowę grilla z cegły ceramicznej;
·         wykonanie drewnianych ławek wraz ze stolikami (łącznie 264 miejsca siedzące);
·         budowę ogrodzenia pełniącego jednocześnie rolę ekranów akustycznych;
·         wykonanie oświetlenia;
·         wykonanie nawierzchni parkingów, jezdni i terenu Zagrody.


 
Tyle teorii. A jak Zagroda funkcjonuje niemal rok po otwarciu? Czy wcześniejsze obawy mieszkańców co do złej lokalizacji się potwierdziły? Czy miejsce to spełnia swoją kulturalno-rozrywkową funkcję? Kto korzysta z tego miejsca i w jaki sposób? Postanowiłam sprawdzić to osobiście.

Jest 8 sierpnia, wakacyjne późne popołudnie, ciepło i słonecznie a w Gostyni… pusto. Zagroda Śląska zamknięta. Jak się dowiedziałam od napotkanych mieszkańców, obiekt jest otwarty tylko wtedy, gdy odbywają się tam festyny, a imprezy tego typu odbywają się bardzo rzadko. Jest to miejsce ściśle strzeżone – straż miejska często patroluje ten teren, bo spędzają tam czas „nieproszeni goście” – nudząca się młodzież, która nie ma pomysłu na zagospodarowanie wolnych wakacyjnych popołudni. Szkoda, że tyle pieniędzy zostało wydanych na obiekt, który tak mało jest wykorzystywany.  

A jeśli chodzi o stronę czysto estetyczną, to miałam zupełnie inne wyobrażenia w stosunku do obiektu o nazwie Zagroda Śląska. Teren jest cały wyłożony kostką betonową, otoczony murem, bez zieleni, kwiatów… jakoś nie skojarzył mi się ze śląską, wiejską, sielankową zagrodą, wręcz przeciwnie: jest to miejsce perfekcyjnie wykończone, ale smutne i ponure, które ożywa tylko przy okazji jakiejś imprezy.

Komentarze  

 
0 #1 filczyk 2012-08-10 08:40
Nie wszyscy mieszkańcy mają takie samo zdanie na ten temat, chciałbym aby zostało to uszanowane.

Obiekt jest otwarty w godzinach pracy Domu Kultury, więc Zagroda nie mogła być zamknięta. Byłem tam dokładnie dzień wcześniej przed południem (7 sierpnia) i obiekt funkcjonował normalnie. http://goo.gl/ZOSvk

Zagroda została zbudowana za pieniądze unijne. Obiekt powinien wyglądać jak nowy przynajmniej przez 5 lat, aby nie wycofano dotacji. Nic więc dziwnego, że jest monitorowany.

Zgodzę się co do kwestii, że na co dzień nie ma tam tłumów. Wiadomo, każdy woli spędzić czas na własnym podwórku (zabudowa jednorodzinna), ale podczas festynów jest inaczej. Proszę mi wierzyć, że zanim powstał ten obiekt, nigdy wcześniej w Gostyni tyle się nie działo. Nie są to zatem pieniądze wyrzucone w błoto!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
W piątek, 27 kwietnia, w Zespole Szkół w Orzeszu zorganizowano dzień otwarty dla sz&o
Schroniska dla bezdomnych zwierząt są chyba najsmutniejszymi miejscami we wszystkich miastach
Z końcem listopada w mokierskiej sołtysówce odbyła się uroczysta zbiórka zuch
Intensywny rozwój szeroko pojętej technologii informatycznej sprawił, że wzrosło
Co jakiś czas do Orzesza, jak i innych podobnych miast, zajeżdża cyrk. Karawana cyrkowych pr
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca