Sun18112018

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Zbieracz - film o Wilhelmie Syrnickim

  • PDF
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

Prezentujemy pierwszy film z cyklu „Bohater swoich czasów” pt. „Zbieracz”. Materiał powstał w ramach projektu realizowanego przez MBP w Mikołowie, klub filmowy „iks” oraz stowarzyszenie Centrum Społecznego Rozwoju. Projekt połączył dwie grupy osób: młodych do lat 30 oraz osoby dojrzałe, po 55 roku życia. Celem projektu zaś była integracja międzypokoleniowa i aktywizacja osób w wieku emerytalnym. Od stycznia do czerwca odbywały się spotkania, warsztaty z komunikacji i filmu, no i w rezultacie praca na planie filmowym. Wyłonionych zostało pięć nietuzinkowych osób 55+, żyjących aktywnie, posiadających ciekawe pasje i zainteresowania, którymi chętnie dzielą się z innymi. O życiu tych niezwykłych osób i ich zamiłowaniach opowiadają kilkunastominutowe filmy – główny cel projektu.

Bohaterem niżej prezentowanego filmu jest kominiarz i strażak w jednej osobie – Wilhelm Syrnicki z Gardawic, który od dziesięcioleci kolekcjonuje wszystko, co związane jest z zawodem kominiarza i strażaka. Ma na swojej posesji swoiste prywatne muzeum, w którym zgromadził eksponaty nie tylko polskie, również zagraniczne, gdyż bywał częstym gościem na międzynarodowych imprezach kominiarskich i strażackich. Jego eksponaty są często prezentowane na wystawach w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Kilka z nich pan Syrnicki podarował.

Wilhelm Syrnicki w tym roku obchodził 74 urodziny i mimo niedomagań związanych z wiekiem żyje ciągle swoją pasją i chętnie dzieli się opowieściami o swoich zainteresowaniach. Ma nadzieję, że jego wnuk, który wystąpił razem z nim w filmie, Łukasz, kiedyś przejmie po nim te oryginalne pamiątki i będzie je pielęgnował dla kolejnych pokoleń.

Zapraszamy na seans! Tylko do obejrzenia na Notkach z Okolicy!

 

Filmu nie wolno kopiować ani upowszechniać bez zgody redakcji portalu www.notkizokolicy.pl.


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Przedszkole nr 3 w Zawadzie, jako drugie w gminie Orzesze, po przedszkolu z Zawiści, wybra
Już 8 listopada otwarcie najwiekszego w Polsce bazaru ze zdrową żywnością. W każdą sobo
W piłkę zaczął grać, gdy miał 7 lat. A tak na poważnie, w drużynie, to w IV klasie s
5 stycznia 2015 roku wielkim pokazowym treningiem otwarta została nowa sala Fight Clubu Orzes
Zdjęcie wykonane 14 stycznia tego roku podczas pożaru kościoła w Jaśkowicach zdobyło I mi
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca