Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Odszkodowania za urządzenia przesyłowe

  • PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że znajdujące się na ich posesjach urządzenia przesyłowe, są uciążliwe pod różnymi względami. Nie można w ich bliskości niczego wybudować, postawić altanki, zaprojektować ogródka. Najzwyczajniej w świecie są przeszkodą w swobodnym użytkowaniu własności. A ile z tych osób dobrowolnie na to wyraziło zgodę i otrzymało z tego tytułu odszkodowanie? Niewielu.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego właściciel działki obciążonej urządzeniami przesyłowymi (wodociągi, gazociągi, linie elektroenergetyczne, przewody telekomunikacyjne itp.) może domagać się: usunięcia urządzeń z jego posesji, wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości za okres ostatnich dziesięciu lat oraz ustanowienia służebności przesyłu za jednorazowym wynagrodzeniem.
 
Tak wygląda teoria. A jaka jest praktyka w tym temacie?

Na ogół żądanie usunięcia urządzeń jest bardzo trudne do wyegzekwowania przed sądem, szczególnie gdy urządzenia liniowe mają charakter strategiczny, np. zapewniają dostęp do prądu dla całej okolicy. Poza tym przedsiębiorstwa energetyczne uchylając się od dokonania płatności podnoszą zarzut zasiedzenia, co oznacza, że do posiadania służebności, przedsiębiorstwa zaliczają okres sprzed 1 lutego 1989 r., kiedy to posiadanie służebności było wykonywane przez zakłady energetyczne, które były jednostkami organizacyjnymi Skarbu Państwa.
 
Trudno jest ustalić ogólne reguły, jakich kwot może domagać się właściciel od firmy przesyłowej. Wartości te każdorazowo ustalane są przez biegłych (rzeczoznawców majątkowych). Wysokość odszkodowań zależy m.in. od przeznaczenia działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, cen gruntu w danej okolicy, szerokości strefy ochronnej wzdłuż rurociągu itp. W praktyce obserwuje się roszczenia od pięciu tysięcy do kilku milionów złotych.
 
Jeśli komuś ciąży ta sytuacja i chciałby domagać się rekompensaty, optymalnym rozwiązaniem jest ustanowienie fachowego pełnomocnika, który ma stosowną wiedzę i doświadczenie. W tym zakresie specjalizuje się Łukasz Goszczyński, prawnik z Orzesza, któremu  warto powierzyć swoje sprawy, a wcześniej poradzić się i dopytać, jak można domagać się roszczeń pieniężnych za korzystanie wstecz, jak i za ustanowienie służebności na przyszłość.

Kontakt:

Łukasz Goszczyński
tel. 507 110 712
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Intensywny rozwój szeroko pojętej technologii informatycznej sprawił, że wzrosło
Wakacje nieubłaganie się kończą. Organizacje pozarządowe i placówki kulturalne i s
Już po raz szósty z piątego na szóstego kwietnia w Miejskiej Bibliotece Public
Rada Sołecka Woszczyc, Stowarzyszenie „Piwnica” oraz Szkoła Podstawowa nr 10 zapr
W 2011 roku mikołowski Klub Esperanto działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej obchod
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca