Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Premierowy pokaz filmów

  • PDF
Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 

Wczoraj, 22 czerwca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie odbył się pokaz filmów zrealizowanych w ramach projektu „Bohater swoich czasów”. Widzowie obejrzeli film o hodowcy gadów z Orzesza, słynnym rajdowcu z Mikołowa, kolekcjonerze pamiątek strażackich z Gardawic, historyku pasjonacie z Mikołowa oraz o kolekcjonerze sztuki naiwnej z Rudy Śląskiej.

Projekt „Bohater swoich czasów” to wspólne dzieło trzech organizacji: MBP w Mikołowie, klubu filmowego „iks” i stowarzyszenia Centrum Społecznego Rozwoju. Należy podkreślić, że projekt ten nie zostałby zrealizowany, gdyby nie zaangażowanie osób-bohaterów filmów oraz wielu osób, które zechciały wziąć udział w tym interesującym przedsięwzięciu.


Spacer po Mikołowie, to etiuda opowiadająca o wielkim miłośniku lokalnej historii. Mariusz Dmetrecki to mikołowski kolekcjoner, pasjonat historii. Współtwórca Mikołowskiej Placówki Muzealnej, inicjator giełdy staroci, autor wielu publikacji o historii Śląska i Mikołowa. W filmie Mariusz Dmetrecki pokazany jest podczas oprowadzania po zabytkowych miejscach Mikołowa grupy słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Takie wycieczki to prawdziwy żywioł naszego bohatera.

 
Natura Pająka, to film opowiadający o pasji Andrzeja Pająka, rodowitego orzeszanina. Andrzej jest miłośnikiem i znawcą przyrody. Jest ornitologiem i posiadaczem jednej z największych kolekcji preparowanych ptaków. W jego kolekcjach znajdują się również wyjątkowe okazy owadów. Jednak prawdziwą pasją Pająka są gady. W filmie roi się od różnych gatunków węży, a jednym z sympatyczniejszych bohaterów obok samego Pająka jest… krokodyl krótkopyski
 
Bohater swoich czasów – taki tytuł nosi film nie o jednym, a o dwóch różnych bohaterach żyjących w innych czasach ale noszących to samo nazwisko. Pierwszym bohaterem jest przedwojenny przemysłowiec, bohater powstań śląskich Józef Mandera. Ta opowieść o wydarzeniach sprzed blisko 90 lat jest pretekstem do przedstawienia historii jego syna – wielokrotnego mistrza i wicemistrza Polski w rajdach i wyścigach samochodowych. Ojciec i syn żyli w różnych czasach, jednak dzięki charyzmie obaj osiągali rzeczy wielkie. Obaj byli bohaterami swoich czasów.

 
Barwy Śląska, to opowieść o Stanisławie Gerardzie Trefoniu kolekcjonerze sztuki nieprofesjonalnej. Trefoń od 55 lat tworzy kolekcję obrazów śląskich malarzy amatorów. W swej kolekcji zebrał ponad 2800 obrazów, linorytów, akwarel autorów intuicyjnych. Prace z jego kolekcji były prezentowane na wystawach w wielu miastach Polski i za granicą w: Niemczech, Szwajcarii, Francji, Japonii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Ostatnim obrazem był film pt. Zbieracz poświęcony Wilhelmowi Syrnickiemu, znanemu w powiecie mistrzowi kominiarstwa. Pasją Syrnickiego jest zbieranie pamiątek strażackich w swoim domu w Orzeszu, gdzie posiada unikatowe prywatne muzeum pożarnictwa.

Uczestnicy projektu:

Wojciech Szwiec
Tomasz Szwiec
Mateusz Bogus
Jerzy Jóźwiak
Michał Bebko
Daria Biernacka
Natalia Borys
Michał Kurczab
Andrzej Pająk
Henryk Mandera
Iwona Mandera
Mariusz Dmetrecki
Henryk Paduch
Hanna Piszczek
Felicjan Rybicki
Dominika Rzepa
Teresa Strużek
Stanisław Gerard Trefoń
Małgorzata Szymańczyk
Krzysztof Szymańczyk
Urszula Wieczorek-Pajonk
Sylwia Swoboda


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Każdy z nas gra rolę, rolę, którą jest nasze życie według scenariusza napisanego p
Według badań przeprowadzonych przez Politechnikę Śląską mieszkańcy Orzesza czują si
Już od 11 lat Gimnazjum nr 3 w Orzeszu Gardawicach jest organizatorem konkursu ekologicznego dla gi
II Targi Inicjatyw Społecznych już 16 czerwca w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Ś
„Jeżeli chciałbym zacząć swoją przygodę z teatrem, szukałbym jej w miejscu, z kt&o
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca