Sun2432019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

IX edycja Międzyszkolnego Konkursu „Przyroda i Uroda Mikołowa”

  • PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 19
  • następny

W kwietniu odbyła się IX edycja Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego „Przyroda i uroda Mikołowa”, zorganizowana przez OPP i Gimnazjum nr1, pod honorowym patronatem Śląskiego Ogrodu Botanicznego. W tym roku konkurs odbył się po raz pierwszy w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB.
 
Rok 2012 został ogłoszony przez UNESCO „Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi”, dlatego tematem wiodącym tegorocznej edycji konkursu były rośliny energetyczne, których kolekcje znajdują się w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie oraz organizmy zbiorowisk łąkowych i polnych, które są charakterystyczne dla krajobrazu Mikołowa.

W konkursie uczestniczyły dwuosobowe zespoły uczniów mikołowskich szkół podstawowych. W pierwszej części uczniowie zmierzyli się indywidualnie z zadaniami testowymi.
 
W czasie przerwy, między dwoma częściami konkursu, uczestnicy wysłuchali prelekcji  dr Julii Góry „Jak szybko ginie świat przyrody?”, który odbył się w ramach cyklicznych spotkań Śląskiego Kalendarza Ekologicznego.
 
W drugiej części konkursu uczestnicy pracowali w zespołach, rozwiązując zadania praktyczne.


Uczniowie wykazali się znajomością mapy Mikołowa, określając  kierunki geograficzne oraz obliczając  rzeczywistą odległość, rozpoznawali głosy różnych zwierząt, podawali sposób wykorzystania topinamburu czyli słonecznika bulwiastego.
Jednym z zadań było „Pudełko niespodzianek”, w którym  można było znaleźć karty zielnikowe ze zbożami, porosty, szyszki modrzewia i sosny ze śladami żerowania dzięcioła, pęcherz pławny ryb a także kolorowe pióra ptaków.
 
Jednym z etapów była  prezentacja  przygotowanego przez zespoły posteru „Zielona Arka Śląska”, która  odbyła się w obecności dyrektora Ogrodu dra Pawła Kojsa.
Każda z prac wyróżniała się oryginalnością wykonania, ponieważ wykorzystano w nich  samodzielnie wykonane rysunki i fotografie, naturalne materiały oraz misternie wykonane z plasteliny figurki zwierząt.
 „Tak jak kiedyś biblijna arka Noego uratowała życie wielu gatunków, tak dziś Zielona Arka Śląska czyli Śląski Ogród Botaniczny niesie ocalenie bogactwu rodzimej przyrody…” – to fragment wypowiedzi uczniów SP nr 5 w Mikołowie.

Ostateczny wynik konkursu po zsumowaniu punktacji z testu i zadań z części praktycznej przedstawia się następująco:

 
I miejsce – zespół SP nr 3 – Michał Murzyn i Michał Faron,

II miejsce – zespół SP nr 4 – Marta Chamera i Katarzyna Król,

III miejsce – zespół SP nr 6 – Marzena Macha i Linda Golińska.
 


Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez WFOŚiGW w Katowicach, Gimnazjum nr 1, OPP oraz władze Mikołowa.
Uczestnicy konkursu otrzymali foldery i książki wydawnictwa Śląskiego Ogrodu Botanicznego, prezentujące osobliwości przyrodnicze Mikołowa.
    


Nagrody wręczył Szymon Kopiec, wicedyrektor OPP, który pogratulował wszystkim uczestnikom dużej wiedzy o przyrodzie i urodzie Mikołowa.

 Organizatorki konkursu i autorki zdjęć :
Mirosława Klęczek-Kasperczyk Ognisko Pracy Pozaszkolnej
Aleksandra Radołowicz-Nieradzik Gimnazjum Nr 1


 
 
 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Panią Małgorzatę Kołodziej poznałam na kiermaszu ekologicznym, gdzie prezentowała natural
Na 28 czerwca 2012 roku zaplanowano otwarcie nowego społecznego portalu internetowego powiatu
19 marca na godz. 18 Miejska Biblioteka Publiczna w Orzeszu zaprasza na spotkanie z teatrologiem,
Zdjęcie wykonane 14 stycznia tego roku podczas pożaru kościoła w Jaśkowicach zdobyło I mi
W dniach 25 i 26 sierpnia na kompleksie boisk sportowych Orlik odbyły się III Otwarte Mistrzost
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca