Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Jak Zdrowe Jagódki uczą się o ekologii

  • PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 11
  • następny

Zdrowe Jagódki – grupa z przedszkola nr 6 z Zawiści na początku kwietnia uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.
Przedszkolaki uczyły się w trzech grupach, każda z nich miała do wykonania inne zadania.

Zajęcia pn. „Poznajemy pracowite pszczółki” prowadziła Weronika Papiesz i opowiadała dzieciom o znaczeniu pszczół w przyrodzie, o tym że pszczółka przynosi pyłek i nektar. Dzieci poznały dom pszczoły i pszczelą rodzinę, kosztowały miód i wąchały pyłek. Oczywiście zajęcia odbywały się w formie zabawy: dzieci przebierały się za pszczółkę robotnicę, trutnia i królową. Nie zabrakło zabaw ruchowych i ciekawych rekwizytów: ula, stroju pszczelarza, ramki pszczelej.

 
Zajęcia „Poznajemy świat nasion” prowadziła w drugiej grupie Katarzyna Galej, która w Śląskim Ogrodzie Botanicznym jest specjalistą ds. banku nasion. Dzieci uczyły się rozróżniać gatunki roślin uprawnych – dopasowywały obrazki nasionek i roślin gatunków uprawnych, zapoznawały się z różnymi nasionami gatunków egzotycznych oraz tymi, które są powszechnie stosowane w kuchni jako przyprawy: kardamon, gałka muszkatołowa, itp. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć siewki często uprawianych warzyw: ogórka, pomidora, dyni. Dzieci samodzielnie wysiały nasiona (słonecznika, dyni), które następnie zabrały ze sobą do przedszkola. Teraz będą opiekować się roślinkami i być może zbiorą kiedyś plony.


 
Z kolei trzecia grupa przedszkolaków brała udział w warsztatach pt. „Kolorowy świat roślin”, prowadzonych przez Alicję Friedrich, która na co dzień w ogrodzie zajmuje się architekturą przestrzeni. Tematem przewodnim warsztatów były oczywiście kwiaty, ale też małe zwierzątka, tj. owady, płazy i gady, które można spotkać w ogródkach, na łąkach i w lesie. Dzieci poznawały kształty i barwy kwiatów oraz miejsca, gdzie można je spotkać. Przedszkolaki oglądały zdjęcia, kolorowały kolorowankę, robiły żabę i motyla metodą origami, projektowały również na planszy własny ogródek kwietny.

 
Wszystkie grupy po zajęciach stacjonarnych zwiedzały Centrum Edukacji: weszły na wieżę, wsłuchiwały się w odgłosy przyrody na Sośniej Górze, szukały oznak wiosny. Ich uwadze nie umknął plac zabaw, który jest jeszcze w budowie.
Dyrektor przedszkola, Bernadeta Siecińska, podziękowała za zorganizowanie ciekawych zajęć edukacyjnych i życzyła wszystkiego najlepszego w kształtowaniu nowych pokoleń miłośników przyrody.
 

Przeżycia, jakich dostarczają zajęcia poza przedszkolnymi czy szkolnymi murami, wpływają na zwiększoną trwałość zdobytej wiedzy, co potwierdza wielu pedagogów. To czego dzieci same doświadczą, odkryją, zaobserwują, pozostanie na dłużej w ich pamięci a wiedza, którą pozyskają w trakcie samodzielnie wykonanych zadań, pozostanie na zawsze.

Małgorzata Szymańczyk


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Przez trzy dni jury wraz z miłośnikami kina niezależnego oglądało filmy nadesłane na IV
Kto wiedział, że istnieje stowarzyszenie teatralne o nazwie „Dom z Jaśkowic”? M
Przedszkole nr 3 w Zawadzie, jako drugie w gminie Orzesze, po przedszkolu z Zawiści, wybra
Do 30 kwietnia można było zgłaszać prace na konkurs z okazji jubileuszu Orzesza pn. „
W kwietniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie odbyła się promocja najnowszej ksi
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca