Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Dzień Języka Ojczystego

  • PDF
Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 4
  • następny

I udało się! W zeszłym roku, kiedy to odbyło się I Dyktando o Tytuł Mistrza Ortografii Miasta Orzesze, dyrektor SP 6 w Zawiści, Adriana Pustelny życzyła sobie, aby kolejne mogło odbyć się 21 lutego w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i tak też się stało. W tym ważnym dla polszczyzny dniu po raz drugi uczniowie orzeskich szkół, oraz dorośli mieszkańcy gminy zmagali się z zawiłościami języka polskiego.

Przypomnijmy szczegóły tego konkursu. Jako motto „Dyktanda o Tytuł Mistrza Ortografii Miasta Orzesze” wybrano słowa wielokrotnie nagradzanej za zasługi w popularyzację języka ojczystego, Krystyny Bochenek:  Język polski należy chronić jako dobro narodowe.  
 
Pomysłodawcą dyktanda zaś był Czesław Pryszcz, orzeski działacz kierujący Akcją Katolicką w Zawiści. Chcąc upamiętnić wybitną śląską dziennikarkę, właśnie Krystynę Bochenek, zwrócił się do dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty, Anny Czarnackiej, z propozycją zorganizowania w Orzeszu dyktanda, na wzór tego ogólnopolskiego. – Ze względu na to, że pan Pryszcz jest mieszkańcem Zawiści, pani dyrektor skierowała tę sprawę do mnie – tłumaczy dyrektor szkoły podstawowej w Zawiści Adriana Pustelny. – A organizacji podjęły się  polonistki: Ewa Wesoły-Skura i Iwona Kuźnik, które przygotowały prezentację na temat działalności Krystyny Bochenek i idei Dyktanda oraz całą część merytoryczną.
 
Uczestnicy byli podzielni na trzy kategorie: szkoły podstawowe, gimnazja i dorośli. W kategorii dorosłych zgłosiło się tylko sześć osób, to jest o jedną mniej niż w roku ubiegłym. Gimnazja zgłosiły się wszystkie, szkoły podstawowe również, bo jest taka tradycja, że uczniowie poszczególnych szkół biorą udział w  konkursach organizowanych u siebie nawzajem.

Temat dyktand dla szkół został zaczerpnięty z powieści Alfreda Szklarskiego w związku z jego setną rocznicą urodzin, przypadającą w tym roku. Z kolei przygotowując treść dyktanda dla dorosłych, organizatorki sięgnęły do „Historii języka polskiego” Zenona Klemensiewicza.

W najwyższej kategorii po raz drugi wygrała absolwentka podstawówki z Zawiści Anna Bargieła.  A poniżej pozostałe wyniki.


fot. SP 6

 
 
Laureaci
 
DOROŚLI
I miejsce – Anna Bargieła
II miejsce – Celina Głodek
III miejsce – Kornelia Ignacy
 
SZKOŁY PODSTAWOWE
I miejsce – Zofia Błażyca (SP 9 ZGOŃ)
II miejsce – Remigiusz Machula (SP 2 OZESZE)
III miejsce – Bartosz Kurpas (SP 2 ORZESZE)
 
GIMNAZJA
I miejsce – Małgorzata Kocur (Gim. 1 ORZESZE)
II miejsce – Robert Kret (Gim. 3 GARDAWICE)
III miejsce – Paulina Smelczysz (Gim. 2 ZAWADA).

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Z końcem sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie zostało uruchomione stanowis
W ramach XII Europejskich Spotkań Młodzieży (12th European Youth Meeting) w lipcu w Mikołow
Rozmowa z mgr Martą Jańczak, kuratorem Pracowni Kolekcji Naukowych i Zachowawczych Śląskiego O
Panią Małgorzatę Kołodziej poznałam na kiermaszu ekologicznym, gdzie prezentowała natural
Mikołowski teatr Prowincja zaprasza 19 czerwca do sali kameralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca