Fri14122018

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Wieczór autorski Szwieca

  • PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 3
  • następny

Dziś w MBP w Mikołowie odbyło się spotkanie z autorem najnowszej książki Wydawnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej „Filmowe Południe. Kino amatorskie na Górnym Śląsku” – Wojciechem Szwiecem.

Wstępem do rozmów o książce była prezentacja filmu o Leonie Wojtali nakręconego przez autora. Główny bohater filmu, o którym opowiadała jego żona Erna Wojtalowa, to nestor filmu amatorskiego, jedna z najznamienitszych postaci świata filmowego na Górnym Śląsku. 

A o swojej książce Wojciech opowiedział, przeglądając i omawiając zdjęcia w niej wykorzystane. W swej wędrówce po historii autor przedstawił czas kina celuloidowego oraz kino amatorskie realizowane w technice wideo. Wspomniał najważniejsze postacie tego świata i kluby filmowe działające na Śląsku. W ostatniej części opracowania pokazał osiągnięcia młodego pokolenia, wykorzystującego najnowsze technologie cyfrowe. To właśnie młodzi ludzie, jak kiedyś ich dziadkowie i ojcowie, stanowią przyszłość amatorskiego ruchu filmowego.

Wojciech Szwiec na napisanie książki otrzymał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w wys. 8 tys. (netto), dzięki czemu mógł zrezygnować na jakiś czas z pracy, aby całkowicie poświęcić się pisaniu. Zajęło mu to trzy miesiące, nie licząc czasu spędzonego na gromadzeniu i archiwizowaniu informacji, bo jego książka to prawdziwe źródło wiedzy na temat niezależnego, amatorskiego, offowego kina (określeń jest wiele, i jak wyjaśnia autor, każde co innego znaczy) na Górnym Śląsku.

Zachęcam do lektury, która może być świetnym wstępem i przygotowaniem do oglądania filmów śląskich reżyserów pasjonatów, dzięki którym możemy poznać naszą historię, historię miejsc, w których na co dzień bywamy, historię osób, z których wielu już nie ma wśród nas... i dowiedzieć się „jak to onegdaj bywało”.

Książka do kupienia w MBP w Mikołowie w cenia 18 zł.


Komentarze  

 
0 #1 Janina 2012-08-03 17:02
Przesyłam serdeczne życzenia dalszej twórczości oraz satysfakcji z pasji i pracy.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Dzisiaj w kościele w Zawiści wystąpiła wybitna wokalistka muzyki gospel Gabi Rudawska-Gąsi
Studentka drugiego roku politologii na Uniwersytecie Śląskim, Magdalena Foltys, nominowana
Podczas obchodów Dnia Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych został rozstrzygnięty
We wrześniu 2011 roku w Gostyni otwarta została Zagroda Śląska. Obiekt zlokalizowany jest w
Rozmowa z mgr Martą Jańczak, kuratorem Pracowni Kolekcji Naukowych i Zachowawczych Śląskiego O
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca