Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

O pewnym nauczycielu

  • PDF
Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 

Uczniowie jednej z podstawówek w Rudzie Śląskiej mieli okazję w minioną środę przeżyć nietuzinkową lekcję – zajęcia z zoologii poprowadzone przez pana Andrzeja Pająka z Orzesza – herpetologa z prawdziwego zdarzenia.
A dlaczego nietuzinkową? A dlatego, że ten wyjątkowy nauczyciel nie wykłada tylko samej teorii, nie korzysta z podręcznika, ani nie każe robić dzieciom notatek. Pan Andrzej prowadzi lekcje, podczas których pokazuje uczniom żywe egzotyczne zwierzęta.


Zajęcia swoje – związane głównie z zoologią – kieruje do dzieci w różnych grupach wiekowych. Nieodłącznie z tą tematyką jest związana ochrona zwierząt, ze wskazaniem na gatunki występujące w Polsce oraz ochrona środowiska przyrodniczego jako całości. Poprzez swoje zajęcia pan Pająk chce wykształcać w młodych ludziach szacunek dla  wszystkich istot żyjących, aby zrozumieli, że tak naprawdę człowiek nie jest w centrum wszechświata i że inne organizmy żywe: rośliny i zwierzęta, mają takie samo prawo bytu. A że siłą rzeczy są słabsze od ludzi, należy otoczyć je opieką.


Na zajęcia w Rudzie Śląskiej pan Andrzej zabrał ze sobą krokodyla krótkopyskiego, połoza zbożowego, żółwia lądowego, węża królewskiego (w Polsce nazywanego też lancetogłowym), jeszcze kilka innych gatunków. Wybrał je spośród wielu, które hoduje, gdyż nie wszystkie nadają się do transportu i przebywania w otoczeniu obcym dla nich. Opowiadał o ich hodowli, warunkach w jakich żyją, karmieniu, rozmnażaniu – dostosowując tematykę do wieku i możliwości percepcyjnych uczestników zajęć. Pozwalając dotknąć zwierzęta uzmysłowił wielu, że bezpośredni kontakt daje o wiele więcej, niż najlepiej wykonane zdjęcia czy informacje podręcznikowe.


Pan Andrzej uznawany jest za prawdziwego pasjonata i obrońcę natury, jednocześnie fachowca, który zna się na „swojej robocie” jak mało kto. Dodatkowo posiada olbrzymią wiedzę, którą potrafi przekazać w przystępny sposób niejednokrotnie ubarwiony ciekawymi anegdotami, jak się później dowiedziałam, czasami wymyślanymi na potrzeby konkretnych zajęć. Przykłady wzięte z życia momentalnie trafiają do umysłu słuchaczy i pozostają w pamięci na długo.

Błyskotliwe odpowiedzi na każde pytanie dają komfort swobodnego rozbudzania ciekawości i wyobraźni u najmłodszych. Poruszane tematy uzmysławiają olbrzymią różnorodność Bożych stworzeń, a relacje jakie zachodzą pomiędzy nimi niejednokrotnie mogą posłużyć za wzór zachowań dla mądrego albo raczej przemądrzałego człowieka, który jest ich najdoskonalszą formą. To stara się wpoić uczniom pan Andrzej – to jedna z opinii nauczyciela ze szkoły, w której odbyły się zajęcia edukacyjne.


Różnorodne tematy pozwalają na kilkakrotne zapraszanie do tej samej szkoły pana Andrzeja bez powtarzania się treści. Zarówno gady, pająki, ssaki czy ptaki to fascynująca przygoda z przyrodą, podczas której przewodnik daje poczucie zdobywania ciekawych informacji, które pozostają na długo.

W świecie multimediów przeciętne dziecko nie chce uczestniczyć w wycieczkach, gdyż może wiele rzeczy zobaczyć na monitorze komputera, i takie spotkanie z żywą przyrodą, to jakby „przyjście góry do Mahometa” – jak powiedział jeden z nauczycieli.

Każde takie spotkanie z przyrodą na żywo daje nadzieję na rozbudzenie choćby w niektórych tęsknoty za przyrodą face to face. Świadczą o tym wypieki na twarzach dzieci, wytrzeszczone oczy, okrzyki zdumienia pierwszy raz przeżywających coś, czego nie doświadczają nawet zwiedzając ogrody zoologiczne.

Pan Andrzej Pająk jest jednym z bohaterów, o którym właśnie kręcony jest film przez mikołowskich filmowców z AKF "iks". Z całą pewnością, jak tylko film będzie gotowy, oberzycie go na Notkach z Okolicy.
 

Komentarze  

 
0 #1 Emilia Kmiecik 2012-12-18 18:12
:D Było Extra Ten Pan To Mój Wujek
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Od lipca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym odbywają się warsztaty w ramach projektu „Spo
W styczniu klub filmowy „iks” z Mikołowa gościł satyryka Jana Bartoszka z Kędzie
Miejska Biblioteka Publiczna i stowarzyszenie Centrum Społecznego Rozwoju zapraszają dzisi
Orzeska Biedronka otwarta przed świętami wielkanocnymi już doczekała się "swojej&q
Nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie ukazała się publikacja pt. „Film
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca