Sun2432019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Co nowego w Domu Śląskiej Kultury?

  • PDF
Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 


Zajazd Kasztelański w Woszczycach od roku już nie zwyczajna przydrożna karczma jakich wiele, ale centrum kultury i rozrywki w najlepszym śląskim wydaniu. Pamiętam, kiedy przyszłam tam pierwszy raz po zmianie właścicieli, i nie mogłam nadziwić się pomysłom i wizjom, jakie roztaczał przed tym miejscem nowy właściciel, Adam Gorol. Przedstawiał szerokie plany rozbudowy zajazdu, koncepty różnego rodzaju imprez, wieczorków i spotkań z ciekawymi ludźmi, a jego intencją było stworzenie miejsca, w którym nie tylko będzie można smacznie zjeść, ale nasycić również inne zmysły. I muszę przyznać – udało mu się!

W lutym mija pierwsza rocznica powstania Domu Śląskiej Kultury. Miejsca, którego zasadniczym celem jest promowanie śląskości: gwary, tradycji, historii i oczywiście kuchni śląskiej, wszak zajazd jest idealnym wprost miejscem na tego typu działalność. Odbywają się tam zajęcia dla szkół, konkursy wiedzy o regionie, ekspozycje rodzimej sztuki oraz występy śląskich artystów.

W zeszłym roku, 21 stycznia, z Damianem Holeckim, w tym zaś na 20 lutego zaplanowano wielką Śląską Biesiadę Kasztelańską, z udziałem zespołu Happy Folk. Przebiegać ona będzie na wspólnym śpiewaniu, dowcipkowaniu a w międzyczasie podjadaniu przygotowanych na tę okazję smakowitych śląskich potraw.


To jedno oblicze Zajazdu Kasztelańskiego. Drugie – imprezy dla szerszej publiczności, niekoniecznie gustującej w regionalizmie. Cyklicznie odbywają się tam różnorodne koncerty: jazzowe, rockowe, bluesowe oraz wieczorki taneczne. Stałym gościem lokalu jest muzyk jazzowy Lothar Dziwoki, wokalista i dyrygent, założyciel Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej oraz zespołu Lotarsi.

Imprezy przy muzyce na żywo cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród lokalnej społeczności, bowiem na spotkanie z dobrą muzyką zjeżdżają się pasjonaci z najodleglejszych zakątków Śląska. Prawie zawsze mamy komplet publiczności – zachwala właściciel Adam Gorol – co ogromnie cieszy a zarazem motywuje do dalszego rozwoju w obranym kierunku.

Nie brakuje w Zajeździe Kasztelańskim również całkiem nowoczesnych form rozrywki, np. karaoke, gromadzące stałych bywalców i wielbicieli tej formy zabawy,  jest  już stałym elementem „Kalendarium kulturalnego”. Najbliższa tego typu impreza odbędzie się 3 lutego, a przyświecać jej będzie motto: śpiewać każdy może!

W Kalendarium na 2012 rok nie mogło zabraknąć imprezy z okazji Dnia Zakochanych i 11 lutego odbędzie się tam Dance Party z zespołem Dotmar oraz koncert zespołu Pilar pn. „13 razy o miłości”. W cenie biletu wino i… torcik walentynkowy.

Jak w zeszłym roku, tak i w tym, w lutym odbędzie się bal karnawałowy z zespołem Lothara Dziwokiego. Będzie to doskonała okazja dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zajrzeć do Kasztelańskiego, aby przekonać się, jak przyjemne to miejsce nie tylko na rozrywkę, ale również na spotkania z przyjaciółmi.

W zajeździe, poza Domem Śląskiej Kultury, w jego piwnicach powstała winiarnia z winami z Winarium Marka Kondrata oraz pizzeria, gdzie można zjeść tę typowo włoską potrawę upieczoną w tradycyjnym piecu opalanym drewnem. Szczerze mówiąc wina nie piłam, pizzy nie jadłam, ale wybieram się tam niebawem. Z całą pewnością jednak już dziś polecam lody z malinami na ciepło… no i miłą obsługę!

A jak Wy odbieracie to miejsce? Jak Wam się podoba? Czy lubicie tam bywać? Wyraźcie swoją opinię w formie komentarza.
 

 

Szczegółowy plan imprez na www.kasztelanski.pl


 

Komentarze  

 
0 #2 Kasia 2012-04-12 19:19
No ja też słyszałam o tych ze słomą w butach, ale co się dziwić. Poziom trzeba sobie wypracować zaczynając od siebie, personelu, selekcji zapraszanych gości itd. Ale na śląską knajpę to może być chyba, nie?
Cytować
 
 
+3 #1 Iwona 2012-01-15 09:20
Ja raz byłam, na jakiejś imprezie muzycznej, nawet nie wiem, kto śpiewał, bo całość przycmilo masakryczne towarzystwo, jakie tam sie zebralo. Wieś i słoma z butów! Ja nie polecam, chyba ze do piwnicy na pizzę, ale nie na imprezy niby-zorganizowane.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
W Nowy Rok odbył się Koncert Noworoczny, który jest już tradycją w kościele pw. NS
A w Orzeszu wielki świat. Do pracy na stanowisku sprzedawcy nie przeprowadza się już nabo
Jak co roku, tak i w tym, w listopadzie, odbyło się spotkanie najstarszych mieszkańc&oacu
W ramach ogólnokrajowej akcji, również w Gminnej Bibliotece Publicznej w Orno
Na początku marca w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej odbyła się konferencja pn.
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca