Sun2432019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Wojciech Szwiec i jego książka

  • PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie ukazała się publikacja pt. „Filmowe Południe. Kino amatorskie na Górnym Śląsku”. Autorem monografii jest orzeszanin Wojciech Szwiec – realizator filmowy, dziennikarz i wiceprezes stowarzyszenia Centrum Społecznego Rozwoju. Wśród wielu filmów Wojciecha Szwieca na uwagę zasługuje seria w gwarze śląskiej, z której ostatni film pt. „Czas zatrzymany. Czas poruszony” przyniósł mu Grand Prix w 53 Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych w  2006 r.

Górny Śląsk to niewątpliwie jeden z najbardziej filmowych obszarów tej części Europy. Tu, w jednym miejscu, skondensowana jest bowiem różnorodność krajobrazu i kultury. (...) Nic więc dziwnego, że ziemia ta przyciąga filmowców i to nie tylko tych profesjonalnych, kształconych w szkołach filmowych, lecz również tak zwanych amatorów zgromadzonych w klubach filmowych przy wszelakich instytucjach krzewienia kultury – czytamy na pierwszych stronach publikacji.

Wojciech Szwiec na napisanie książki otrzymał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w wys. 8 tys. (netto), dzięki czemu mógł zrezygnować na jakiś czas z pracy, aby całkowicie poświęcić się pisaniu. Zajęło mu to trzy miesiące, nie licząc czasu spędzonego na gromadzeniu i archiwizowaniu informacji, bo jego książka to prawdziwe źródło wiedzy na temat niezależnego, amatorskiego, offowego kina (określeń jest wiele, i jak wyjaśnia autor, każde co innego znaczy) na Górnym Śląsku.

Na kartach opracowania Wojciech Szwiec przybliża czytelnikom terminologię związaną z kinematografią i amatorskim/niezależnym ruchem filmowym, pokazuje rozwój klubów filmowych i osiągnięcia poszczególnych twórców filmowych, działających w naszym regionie w ciągu minionego półwiecza. Swoje miejsce mają tu osiągnięcia jednego z pierwszych w kraju Amatorskiego Klubu Filmowego „Śląsk”, w którym swoją przygodę z filmem zaczynali Norbert Boronowski i Edward Poloczek. Jest o historii łaziskiego klubu filmowego „Nurt” oraz mikołowskiego „iksa”. Książka przybliża postaci kilkudziesięciu filmowców. Wśród nich są takie znane osoby jak Leon Wojtala, Franciszek Dzida, Józef Kłyk czy Wojciech Wikarek.

W swej wędrówce po historii autor przedstawia czas kina celuloidowego oraz kino amatorskie realizowane w technice wideo. W ostatniej części opracowania pokazuje osiągnięcia młodego pokolenia, wykorzystującego najnowsze technologie cyfrowe. To właśnie młodzi ludzie, jak kiedyś ich dziadkowie i ojcowie, stanowią przyszłość amatorskiego ruchu filmowego. Mówiąc o młodzieży autor wspomina m.in. Mateusza Bogusa, Michała Gajdę, Anetę Błażejczyk, Marcina i Rafała Moroniów, Damina Nogę czy Mariusza Wycisłę. Młodzi działają w mikołowskim „iksie” i „Nurcie 58” w Łaziskach Średnich, klubie prowadzonym przez Henryka Latuska.

Polecam tę książkę, gdyż czyta się ją lekko, jak dobrą powieść, a do tego można poznać wiele prawdziwych historii o fascynujących postaciach z naszego regionu. Publikacja ta może okazać się szczególnie wartościowa dla osób zaczynających swoją przygodę z kamerą, ale nie tylko. Dla mnie, zupełnego laika w tym temacie, okazała się świetną lekturą i dostarczycielką wielu informacji, co w efekcie spowodowało, że dzięki niej nie jestem już taką zupełną amatorką w temacie kina amatorskiego.
 

Małgorzata Szymańczyk
 

Książkę można kupić w cenie 18 zł w MBP w Mikołowie, jak również proszę o nią pytać w innych bibliotekach powiatu mikołowskiego.


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Wreszcie powiat mikołowski może poszczycić się wspaniałym miejscem, już zwanym wizyt&o
Punktualnie w południe 6 stycznia w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych już po raz
W roku szkolnym 2014/2015 w gminie Orzesze rozpocznie naukę 1801 uczniów w 99 oddział
Dzień Dziecka świętowano wszędzie, w szkołach również. Na pewno nie było w tym dn
{jcomments on} W ramach cyklu Kino Niezależne w Mikołowie, Miejska Biblioteka Publiczna w M
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca