Mon1822019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Bohater pilnie poszukiwany!

  • PDF
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

4 stycznia odbyło się pierwsze robocze spotkanie grupy pracującej nad najnowszym projektem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie, Amatorskiego Klubu Filmowego „iks”  i stowarzyszenia Centrum Społecznego Rozwoju pn. „Bohater swoich czasów…”.

Projekt skierowany jest do młodzieży do 30 lat oraz do osób dojrzałych po 55 roku życia. Pomysłodawczynią projektu jest Dominika Rzepa, członkini i wolontariuszka CSR. Ma 19 lat, mieszka w Gardawicach; tegoroczna maturzystka. W grudniu 2010 roku otrzymała nagrodę dla najlepszego wolontariusza z Łazisk Górnych i okolic. Poza Dominiką liderem projektu jest Jerzy Jóźwiak, szef mikołowskiego AKF „iks”. Projekt powstał dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu dotacyjnego „Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach programu Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Celem projektu jest integracja międzypokoleniowa i aktywizacja osób w wieku emerytalnym. Od stycznia do czerwca odbywać się będą spotkania, warsztaty z komunikacji i filmu, no i w rezultacie praca na planie filmowym. A wszystko to będzie po to, aby wyłonić z grona mieszkańców powiatu mikołowskiego nietuzinkowe osoby 55+, żyjące aktywnie, posiadające ciekawe pasje i zainteresowania, którymi chętnie dzielą się z innymi. O życiu tych niezwykłych osób i ich zamiłowaniach opowiadać będą kilkunastominutowe filmy – główny cel projektu.

Drugą część grupy, obok bohaterów filmów, stanowić będą młodzi chętni do pracy z kamerą i planem filmowym. Na pierwszym spotkaniu pojawiło się kilka takich osób, ale gdyby było więcej, z pewnością byłoby to tylko z korzyścią dla realizacji projektu.


fot. CSR


Są już pierwsi kandydaci na bohaterów, którzy zgodzili się, aby nakręcono o ich pasjach film. Wśród nich jest orzeszanin, pan Andrzej Pająk – animator przyrodniczy, który prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z udziałem zwierząt, głównie gadów i płazów, które hoduje w swoim domu. Jest również jednym z największych kolekcjonerów dermoplastów ptaków w Polsce. Pan Henryk Mandera to kolejna postać, o której zostanie nakręcony film. Mikołowianin, dwudziestopięciokrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych, jak również organizator wyścigów. Ma wiele planów, aby działać i dokonać czegoś na „niwie społecznej”. Pan Stanisław Gerard Trefoń – znany kolekcjoner sztuki naiwnej, który od ponad pół wieku gromadzi prace artystów, tzw. nieprofesjonalnych: obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki. Jak sam mówi: ratuje od zapomnienia i pokazuje to, co niedocenione – prace samorodnych artystów.

Liczba osób zainteresowanych udziałem i pomocą przy realizacji  projektu przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dobrych dusz i pomocnych dłoni jednak nigdy za wiele. Kolejne spotkanie już 10 stycznia, na które mogą czuć się zaproszeni wszyscy ci, którzy mają ciekawe pomysły, chcą się czegoś dowiedzieć o kręceniu filmów, po prostu chcą mieć swój udział w tym innowacyjnym projekcie.


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Rozmowa z mgr Martą Jańczak, kuratorem Pracowni Kolekcji Naukowych i Zachowawczych Śląskiego O
Już w przyszłym roku na mikołowskiej mapie handlowej pojawi się kolejny gigant z serii s
27 lipca 2012 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu w ramach wakacji w mieście odbyły się
Już od 11 lat Gimnazjum nr 3 w Orzeszu Gardawicach jest organizatorem konkursu ekologicznego dla gi
W ciągu kilku miesięcy wyrosły na naszych oczach ekrany dźwiękochłonne na drodze szybk
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca