Fri14122018

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Bohater pilnie poszukiwany!

  • PDF
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

4 stycznia odbyło się pierwsze robocze spotkanie grupy pracującej nad najnowszym projektem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie, Amatorskiego Klubu Filmowego „iks”  i stowarzyszenia Centrum Społecznego Rozwoju pn. „Bohater swoich czasów…”.

Projekt skierowany jest do młodzieży do 30 lat oraz do osób dojrzałych po 55 roku życia. Pomysłodawczynią projektu jest Dominika Rzepa, członkini i wolontariuszka CSR. Ma 19 lat, mieszka w Gardawicach; tegoroczna maturzystka. W grudniu 2010 roku otrzymała nagrodę dla najlepszego wolontariusza z Łazisk Górnych i okolic. Poza Dominiką liderem projektu jest Jerzy Jóźwiak, szef mikołowskiego AKF „iks”. Projekt powstał dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu dotacyjnego „Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach programu Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Celem projektu jest integracja międzypokoleniowa i aktywizacja osób w wieku emerytalnym. Od stycznia do czerwca odbywać się będą spotkania, warsztaty z komunikacji i filmu, no i w rezultacie praca na planie filmowym. A wszystko to będzie po to, aby wyłonić z grona mieszkańców powiatu mikołowskiego nietuzinkowe osoby 55+, żyjące aktywnie, posiadające ciekawe pasje i zainteresowania, którymi chętnie dzielą się z innymi. O życiu tych niezwykłych osób i ich zamiłowaniach opowiadać będą kilkunastominutowe filmy – główny cel projektu.

Drugą część grupy, obok bohaterów filmów, stanowić będą młodzi chętni do pracy z kamerą i planem filmowym. Na pierwszym spotkaniu pojawiło się kilka takich osób, ale gdyby było więcej, z pewnością byłoby to tylko z korzyścią dla realizacji projektu.


fot. CSR


Są już pierwsi kandydaci na bohaterów, którzy zgodzili się, aby nakręcono o ich pasjach film. Wśród nich jest orzeszanin, pan Andrzej Pająk – animator przyrodniczy, który prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z udziałem zwierząt, głównie gadów i płazów, które hoduje w swoim domu. Jest również jednym z największych kolekcjonerów dermoplastów ptaków w Polsce. Pan Henryk Mandera to kolejna postać, o której zostanie nakręcony film. Mikołowianin, dwudziestopięciokrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych, jak również organizator wyścigów. Ma wiele planów, aby działać i dokonać czegoś na „niwie społecznej”. Pan Stanisław Gerard Trefoń – znany kolekcjoner sztuki naiwnej, który od ponad pół wieku gromadzi prace artystów, tzw. nieprofesjonalnych: obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki. Jak sam mówi: ratuje od zapomnienia i pokazuje to, co niedocenione – prace samorodnych artystów.

Liczba osób zainteresowanych udziałem i pomocą przy realizacji  projektu przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dobrych dusz i pomocnych dłoni jednak nigdy za wiele. Kolejne spotkanie już 10 stycznia, na które mogą czuć się zaproszeni wszyscy ci, którzy mają ciekawe pomysły, chcą się czegoś dowiedzieć o kręceniu filmów, po prostu chcą mieć swój udział w tym innowacyjnym projekcie.


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Pod koniec października uczniowie Gimnazjum oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z O
Nad ranem ok. 5.30 zgłoszono pożar na terenie zabudowań po gminnej spółdzielni w Orz
Na początku maja został otwarty długo wyczekiwany plac zabaw w Centrum Edukacji Przyrodni
Na początku października odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pn. „Młodzi łowcy ka
Na swoim dorocznym balu przebierańców bawili się we wtorek mieszkańcy Domu Pomocy Spo
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca