Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Pełniący obowiązki w jednostce samorządu terytorialnego

  • PDF
Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 


W związku z tym, że studiowałam politologię, sprawy samorządu lokalnego są dla mnie szczególnie interesujące. I tak nasunęło mi się ostatnio, że niebawem upłynie rok, jak burmistrz Orzesza powierzył obowiązki sekretarza miasta osobie będącej naczelnikiem wydziału spraw obywatelskich. Postanowiłam dowiedzieć się, co mówią przepisy prawa na ten temat.

Jeśli chodzi o szeregowe stanowiska, np. referentów, inspektorów itp. jest to sytuacja zupełnie naturalna i często zdarza się tak, że na czas nieobecności (choroby, urlopu) jednego pracownika, inny go zastępuje, co jest zgodne z art. 42 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy. Sytuacja wygląda trochę inaczej, gdy osobie „pełniącej obowiązki” powierza się stanowiska naczelnika wydziału, sekretarza, skarbnika – najważniejsze w strukturach urzędów miast i gmin.

Taki przypadek zdarzył się w Orzeszu i w sumie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby powierzenie obowiązków, zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, nastąpiło na okres trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Ustawodawca nie bez powodu określił taki maksymalny okres, gdyż jest to prawdopodobnie wystarczający czas, na wyłonienie w drodze konkursu odpowiedniego kandydata lub nominowanie spośród pracowników urzędu osobę, posiadającą kwalifikacje do pracy na danym stanowisku.

Przepisy prawa wyraźnie mówią, że wójt, burmistrz, prezydent miasta może powierzyć pełnienie obowiązków na tych najwyższych stanowiskach w urzędzie w razie nagłej potrzeby. Zgodnie z art. 21 ww. ustawy, osoby takie powinny posiadać odpowiednie kwalifikacje do pełnienia powierzonych obowiązków. Pracownik, któremu powierzono pełnienie jakichś obowiązków, w istocie zastępuje kogoś na „nowym stanowisku”. Rozumiem, że nagła potrzeba była rok temu i dlatego burmistrz podjął taką decyzję, ale dziwi mnie to, że w ciągu roku „umknęło” mu, że jedna osobapracuje de facto na dwóch stanowiskach.

Zapytałam p.o. sekretarz miasta Orzesze, panią Elżbietę Goralczyk, jak długo jeszcze będzie pełnić tę funkcję, kiedy zostanie z tego „ciężaru” zwolniona? Osobiście uważam, że musi to być niesłychane obciążenie dla jednej osoby, gdyż co do zasady, osoba ta powinna być oddelegowana do innej pracy na określony czas, więc teoretycznie nie powinna w tym czasie pracować na stanowisku naczelnika spraw obywatelskich, ale w takim razie ktoś inny musi zostać oddelegowany, aby zastąpić panią na stanowisku naczelnika, ale z tego co ustaliłam, pani Goralczyk pracuje również na stanowisku naczelnika... bardzo to pogmatwane. Do tego dochodzi jeszcze kwestia wynagrodzenia, ale nie tą sprawą się teraz zajmuję.

Na moje pytanie, pani p.o. sekretarz odpowiedziała, że nie wie, kiedy zostanie zwolniona z pełnienia obowiązków, gdyż została powołana bezterminowo, (czyli wbrew ustawowej zasadzie, że powierzenie obowiązków powinno być wskazane czasowo, tj. ograniczone w czasie). Jednakże, jeśli takiego zastrzeżenia nie ma, domniemywa się, że zwolnienie nastąpić winno po upływie trzech miesięcy lub po wyłonieniu w drodze konkursu odpowiedniego kandydata.

Osobiście uważam, że w sytuacji, kiedy budżet gminy, delikatnie mówiąc, nie jest w dobrym stanie, najrozsądniejszym byłoby awansowanie na stanowisko sekretarza osobę, która już w urzędzie pracuje, a dodatkowo posiada odpowiednie kwalifikacje. Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich określa wymogi kwalifikacyjne na stanowisko sekretarza gminy, tj. wyższe wykształcenie oraz 5-letni staż pracy.
To samo rozporządzenie przewiduje jednak wyjątek co do długości obowiązkowego stażu pracy i w par. 5 stwierdza, że w uzasadnionych przypadkach wymagany okres pracy zawodowej może być skrócony. W związku z powyższym zapisem jestem niemal przekonana, że znalazłaby się w urzędzie osoba spełniająca powyższe warunki.

Na to wygląda, że wszystko w rękach burmistrza. Może się w końcu ulituje i zwolni z dodatkowych obowiązków p. Goralczyk, a jednocześnie da szansę wykazania się innemu pracownikowi, wtedy będzie wszystko tak jak powinno i jednocześnie uczciwie w stosunku do pracowników jednostki samorządowej.

 

 

Przy okazji pisania tego artykułu wyszła kwestia odmiany p.o.- powinno być : pełniąca obowiązki sekretarza czy pełniąca obowiązki sekretarz? Ja wiem, ale wielu ma co do tego wątpliwości, które postaram się rozwiać w zakładce OSOBLIWOŚCI, do której już teraz odsyłam.

Komentarze  

 
0 #1 manio 2013-01-07 13:30
uczciwosci chcesz w kraju komunistycznym, w ktorym nie bylo dekomunizacji;] :cry:
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie ukazała się publikacja pt. „Film
Na początku października odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pn. „Młodzi łowcy ka
15 czerwca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie obchodzono Światowy Dzień Wiatru. W
Śląski Ogród Botaniczny zaprasza na pierwsze w tym roku święto zorganizowane w ramac
W maju przedszkole nr 2 w Orzeszu, jako trzecie w gminie, otrzymało swoje imię. Pomysł pojaw
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca