Fri2232019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Nie wolno bać się swojego głosu

  • PDF
Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 

Rozmowa z Gabi Rudawską-Gąsior, wokalistką muzyki gospel, instruktorką, kompozytorką i dyrygentką.

Z Przemyśla do Orzesza to daleko. Jak to się stało, że trafiła pani do naszego miasta?
Tak, z pochodzenia jestem przemyślanką, ale od niedawna też mieszkanką Zawiści, bo wyszłam za mąż za basistę z mojego zespołu HolyNoiz – człowieka stąd. Tym sposobem jestem tutaj i chciałabym zaangażować się w życie kulturalne Orzesza. Zaproponowałam prowadzenie warsztatów muzyki gospel, która jest mi szczególnie bliska i chciałabym się podzielić swoją fascynacją z mieszkańcami. Wierzę, jak również wiem z doświadczenia, że ta muzyka porusza wielu ludzi poprzez radość i nadzieję, jakie w sobie zawiera. Stąd ta nieodparta chęć podzielenia się gospel z innymi.

Ale niestety odzew nie był zbyt imponujący…
Szczerze mówiąc nie byłam zdziwiona ilością osób, która pojawiła się na pierwszych warsztatach pokazowych. Pani kierownik działu organizacji imprez w MOK-u uprzedzała mnie, że reklama tutaj działa bardzo wolno, że jednak na dotarcie do odbiorców potrzeba czasu. Z reguły warsztaty, które prowadzę, odbywają się w większych miastach, w których gospel jest już dość rozpowszechniony i posiada grono wielbicieli. W Orzeszu jest to nowość, więc myślę, że potrzeba reklamy rozłożonej w czasie, aby wiadomość dotarła do zainteresowanych, a osób dobrze śpiewających na terenie Orzesza z pewnością nie brakuje. Dowodem tego są działające przy MOK-u grupy muzyczne, chociażby słynny chór Dzwon.

Czy aby tylko nieskuteczna reklama była powodem małego zainteresowania, czy jednak było to może spowodowane stereotypem, jakoby muzyka gospel była związana tylko z wyznaniami protestanckimi? 
Mam nadzieję, że nie. Ja jestem katoliczką i takie śpiewanie w żaden sposób nie godzi w moje przekonania. Sądzę, że tak naprawdę muzyka gospel jest takim łącznikiem pomiędzy chrześcijanami i myślę, że nie powinno się patrzeć na różnice, ale na cel, który jest jeden. Celem tej muzyki i tych pieśni jest chwalenie Pana Boga i myślę, że to może robić każdy chrześcijanin, jeśli nosi w sercu takie pragnienie. 

 
fot. z archiwum artystki

Skąd wzięło się u pani tak wielkie zainteresowanie gospel?
Pojechaliśmy kiedyś z całą rodziną muzyków na warsztaty muzyki gospel do Krakowa; to były chyba drugie takie warsztaty około dziesięć lat temu i naprawdę zafascynowaliśmy się tą muzyką. Jako ówczesna czternastolatka zakochałam się w tej muzyce i od tej pory jest ona częścią mnie. Przede wszystkim fascynuje mnie połączenie dwóch aspektów – muzycznego, bardzo żywiołowego i na wysokim poziomie artystycznym oraz literackiego, czerpanego głównie z treści Biblii, co jest mi szczególnie bliskie.

Jakimi słowami określiłaby pani śpiewanie muzyki gospel?
Z całą pewnością jest to rozrywkowy styl śpiewania. Muzyka gospel cały czas się rozwija; co nowego dzieje się w wokalistyce rozrywkowej ogólnie, jest natychmiast adaptowane do muzyki gospel i też działa to w drugą stronę. Często pomysły wokalistów „gospelowych” są zapożyczane przez innych komercyjnych artystów. Na pewno jest to śpiew radosny, oczywiście pomijając aspekt czysto techniczny, gdzie powinno się śpiewać mocnym, podpartym dźwiękiem przy dobrze zwartych strunach głosowych . Są różne drogi dojścia do dobrej techniki. Jednak przede wszystkim powinno się śpiewać głośno i nie bać się swojego głosu.


fot. z archiwum artystki


Jest pani przede wszystkim wokalistką i kompozytorką. Jakimi osiągnięciami może się pani pochwalić?
Chociaż jestem absolwentką Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, wykonuję również inne odmiany muzyki rozrywkowej z pogranicza soulu, latin, pop i oczywiście gospel. W każdej z tych odmian mam jakieś osiągnięcia, które są dla mnie ważne; jazzowe projekty takie jak m.in. współpraca z Edem Partyką i Big Bandem AM z Katowic, z Nikolą Kołodziejczykiem m.in. koncerty w Grazu (Austria), podczas popularnego wrocławskiego festiwalu Jazztopad, występy z rodzimą gwiazdą - Lotharem Dziwoki i Żorską Orkiestrą Rozrywkową. Występy z latynoskim muzykiem Edim Sanchezem, a także podczas festiwali telewizyjnych np. Top Trendy. Jednak najbardziej spełniam się w muzyce gospel; występy u boku Ewy Urygi, Marka Bałaty, wraz z Przemyskim Chórem Gospel u boku Grażyny Łobaszewskiej. Zdobyłam także Nagrodę Główną i Wyróżnienie podczas 2nd Opole Gospel Festival w Opolu, nagrody za kompozycje własne podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel w Osieku i Cantate Deo w Gliwicach. W 2006 roku zostałam zaproszona do nagrania płyty czarnoskórego chóru gospel z Londynu The People's Christian Fellowship Choir, a w roku 2007 do nagrania I Polskiego DVD Gospel "To On" wraz z chórem Gospel Joy. W tym nagraniu udział wzięli także znakomici muzycy z mojego zespołu HolyNoiz, z którymi mam przyjemność pracować już jakiś czas nad  autorskimi utworami, zarówno na scenie, jak i w studio. Wraz z zespołem wykonuję głównie własne utwory, mamy na swoim koncie również wiele sukcesów, a jednym z nich będzie, mam nadzieję, w niedalekiej przyszłości nasza pierwsza wydana płyta, nad którą obecnie pracujemy.
Jest pani również instruktorką. Gdzie można się zgłosić do pani na zajęcia?
Od czterech lat prowadzę warsztaty wokalne muzyki gospel w całej Polsce. Oprócz tego uczę też w Chrześcijańskiej Szkole Muzycznej niedaleko Lublińca. Jestem również zapraszana do różnych ośrodków kultury w kraju i zagranicą, aby prowadzić warsztaty wokalne z zakresu śpiewu solowego i chóralnego, emisji głosu i interpretacji piosenek. Prowadzę także indywidualne lekcje śpiewu. A teraz, kiedy osiedliłam się w Orzeszu, chciałabym również pracować tutaj. Jestem przekonana, że mieszka tu wiele osób kochających śpiew i zdecydują się na udział w moich warsztatach, do czego serdecznie zachęcam.

fot. notkizokolicy

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Miejska Biblioteka Publiczna w Orzeszu zaprasza na konferencję dla rodziców pt. "P
Już 6 kwietnia drugie święto w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego – Międzyn
Dzisiaj w kościele w Zawiści wystąpiła wybitna wokalistka muzyki gospel Gabi Rudawska-Gąsi
W ramach wakacji organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu odbyły się warsztaty
W minionym tygodniu miała miejsce niezwykła wyprawa do lasu mieszkańców Domu Pomocy S
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca