Mon1822019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Na tropie dziwactw językowych cz. II

  • PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 3
  • następny

Tym razem skierujemy się w stronę Urzędu Miejskiego w Orzeszu, który znajduje się na ul. św. Wawrzyńca. Nie bez powodu podaję nazwę ulicy, bo na tym właśnie elemencie adresu się skoncentrujemy.

W różnych dokumentach znajdujemy różne zapisy: raz jest ul. św. Wawrzyńca, raz Św. Wawrzyńca a raz Świętego Wawrzyńca. I jak jest poprawnie?


Otóż poprawny zapis to: ul. św. Wawrzyńca oraz ul. Świętego Wawrzyńca. I to nie od dziś.

Dawno temu wśród językoznawców trwał na ten temat spór. Część z nich była zdania, że określenia takie jak np. ojciec, książę, święty należy pisać wielką literą, niezależnie od tego, czy są używane w formie skróconej czy pełnej, gdyż stanowią integralną część całego określenia. Druga grupa lingwistów uważała, że ks., gen., św. należy dostosować do pisowni rzeczowników pospolitych (kościół, plac, ulica, aleja). Argumenty tej drugiej grupy okazały się bardziej przekonywujące i od 1956 roku została wprowadzona reguła, że pisze się: ul. św. Wawrzyńca oraz ul. Świętego Wawrzyńca.

Dlatego zwracamy się do urzędników, którzy prawdopodobnie językoznawcami nie są, o ujednolicenie owego zapisu we wszelkich dokumentach, stronie internetowej UM, jak również placówek podległych, stopkach e-mailowych, plakatach, i wielu innych miejscach, w których jest podawana ulica św. Wawrzyńca.

Oczywiście nie usprawiedliwiam tej sytuacji. Osoby, odpowiedzialne za publikację różnego rodzaju informacji, powinny być bardzo zaprzyjaźnione z Wielkim Słownikiem Ortograficznym PWN.Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Rozmowa z Gabi Rudawską-Gąsior, wokalistką muzyki gospel, instruktorką, kompozytorką i dyr
Proszę bardzo! Na efekty nie trzeba było długo czekać. Najpierw e-mail, potem publikacja i
II Targi Inicjatyw Społecznych już 16 czerwca w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Ś
W dniach 6-10 czerwca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym będzie obchodzone piąte już w tym rok
W styczniu 2008 roku rozpoczął swoją działalność w powiecie mikołowskim Uniwersytet Trz
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca