Sun2432019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Spotkanie z piosenką międzywojenną

  • PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 11
  • następny

Grudniowy sobotni wieczór, ale bez siarczystego mrozu i śniegu po kolana, ornontowiczanie spędzili na koncercie Śląskich Bajerów. Nie był to jednak zwyczajny koncert. Tym razem ta rodzima śląska kapela zaprezentowała repertuar z okresu międzywojnia. Wykonali wiele znanych utworów, jak np. „Odrobinę szczęścia w miłości”, „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Nie kochać w taką noc to grzech”… I naprawdę im to wyszło.

Prowadząca wieczór, aktorka Teatru Naumiony, Joanna Sodzawiczny, wspominała znane postacie świata muzyki i filmu lat międzywojennych. Znaleźli się wśród nich: Adolf Dymsza, Jan Kiepura, Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, Pola Negri, Tola Mankiewiczówna… Można by tak wymieniać jeszcze długo, bo artystów, którzy pozostali w naszej pamięci, czy z powodu wspaniałego głosu, czy nieśmiertelnej gry aktorskiej jest wielu. Każdy z nas ma swoich ulubionych, których lubi wspominać słuchając muzyki, czy oglądając filmy z ich udziałem.

A właśnie! Pamiętacie Państwo cykliczny program, nadawany w państwowej telewizji od lat 70. aż do 1999 roku, „W starym kinie”, prowadzony przez  Stanisława Janickiego? Ja tak, szczególnie z czasów, kiedy byłam małym dzieckiem a ten program regularnie oglądała moja mama. Mało co rozumiałam, prawie nic, zresztą nie wolno mi było oglądać tych filmów, ale to, co zapamiętałam, to obraz i dźwięk. Czarno-białe kino, dużo pięknej muzyki i przecudnej urody aktorki.  

I właśnie scenami z dawnych filmów mogli cieszyć oczy widzowie w ARTerii. Podczas występu Śląskich Bajerów w tle sceny, na ekranie, wyświetlane były kadry z najbardziej znanych filmów. Wspaniały pomysł! Pięknie się to oglądało i słuchało jednocześnie.

Tego typu koncert został zorganizowany po raz pierwszy i można mówić o sukcesie, bowiem sala ARTerii była wypełniona po brzegi. Wygląda na to, że pomysł, aby na kulturalnej rozrywce, w kawiarnianych klimatach spędzać czas, przyjmie się w Ornontowicach.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
27 lipca 2012 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu w ramach wakacji w mieście odbyły się
12 stycznia już po raz 22. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku wolontar
Mimo kapryśnej aury, zaplanowane na Dzień Dziecka atrakcje odbyły się a frekwencja dopisał
Kalendarz Świąt Ekologicznych „Klimat – Człowiek – Środowisko” Śl
„Jeżeli chciałbym zacząć swoją przygodę z teatrem, szukałbym jej w miejscu, z kt&o
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca