Sun2432019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Wieczór w stylu retro

  • PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 21
  • następny

W pewien listopadowy wieczór Zespół Szkół w Orzeszu zamienił się w przedwojenną kawiarnię, w której spotkali się literaci i śpiewacy, aby powspominać barwny okres lat 20. i 30. XX wieku. W kawiarnianej scenografii, w strojach z tamtych lat, zabrali widzów w niezwykłą podróż w czasie.

Występ zaingurowało tango „Powróćmy jak za dawnych lat” w wykonaniu trio: Natalii Sikory, Aleksandry Drażyk i Kariny Reske uwieńczone wielkimi brawami.


Po I wojnie światowej nastał czas budowania nowego szczęśliwego świata. Ludzie pełni nadziei na lepsze, wyrażali swoje emocje na różnych płaszczyznach. Lata 20. i 30. miały niepowtarzalny klimat a zmiany następowały szybko i wszędzie – w architekturze, w modzie, w sztuce, a także w muzyce i literaturze. To piękny czas dla rozwoju polskiej poezji i literatury. To okres działalności poetyckich ugrupowań. Kojarzymy z tym okresem takie nazwiska jak Julian Tuwim, Jan Lechoń, Antoni Słonimski czy Kazimierz Wierzyński.

Miejscem spotkań artystów i literatów były kawiarnie, niemal takie, jak ta w orzeskim gimnazjum. Szydełkowe obrusy na stolikach, delikatna porcelana, serwetki, na których spotykający się zapisywali naprędce zrodzone, w oszołomionych alkoholem głowach, pomysły. Tak było wtedy. A dziś zupełnie jak za tamtych lat z tą różnicą, że gimnazjaliści częstowali się tylko herbatą:).

Były przemowy, anegdoty, fraszki i dowcipne dialogi, trochę satyry i pastiszu, no i przede wszystkim muzyka. Na zakończenie wieczoru wystąpiła nauczycielka śpiewu i jednocześnie wokalistka Anna Kamyk z utworem „Miłość ci wszystko wybaczy”. Nie obyło się bez bisów. Szczególne uznanie publiczności zdobyło wykonanie Jakuba Dykowskiego piosenki „Brunetki blondynki” oraz „Umówiłem się z nią na dziewiątą” zaśpiewaną przez Kamila Zasadę.

Ten dopracowany w każdym detalu poetycko-muzyczny wieczór przygotowały nauczycielki: p. Anna Łukasik, p. Ilona Markiton oraz p. Anna Kamyk, a nad całością pieczę sprawowała dyrektor p. Gabriela Kret – również w stroju w stylu retro.

 

Lata dwudzieste, lata trzydzieste powrócą piosenką, sukni szelestem (…)

kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem…


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Gmina Orzesze już po raz drugi została wyróżniona w ogólnopolskim programie cert
Przedszkole nr 3 w Zawadzie, jako drugie w gminie Orzesze, po przedszkolu z Zawiści, wybra
W ramach obchodów 20-lecia gminy Ornontowice, odbył się w ARTerii wernisaż pt. &bd
Każdy z nas pewnie niejednokrotnie słyszał o akcjach zbierania plastikowych nakrętek, pr
Podczas Dnia Ziemi Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB odwiedziło ok. dwa tysi
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca