Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Wystawa fotografii otworkowej

  • PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 4
  • następny

Jeszcze do końca listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu można oglądać wystawę, na której zgromadzone zostały prace trzech twórców fotografii otworkowej: Janusza Musiała, Andrzeja Ruszkowskiego oraz Arkadiusza Podstawki.

W Orzeszu, dzięki tej wystawie, spotkało się trzech artystów z różnych stron Polski, o podobnych zainteresowaniach i potrzebach uwieczniania obrazu za pomocą swoistych, wytworzonych samodzielnie narzędzi.

Fotografie otworkowe to prace, na których widać nie tylko miejsce i światło, ale też klimat, nastrój i czas, elementy, które na ogół trudno uchwycić za pomocą statycznego obrazu.

Janusz Musiał zatytułował swój cykl: Obserwacje morza / Komnata snu / Tajemnice ogrodu. Andrzej Ruszkowski w swoich pracach prowadzi nas ulicami Lizbony, zaś Arkadiusz Podstawka nazwył swój pokaz "Oslo".

A oto, co sam na temat swich zainteresowań mówi Arkadiusz Podstawka:

Podróżując przez świat samopoznania, w końcu wchodzimy na ścieżki, które są dla nas. Powoli jakby po omacku na początku jesteśmy ślepi, stąpamy ostrożnie, ciekawi każdego kroku, co przyniesie, jaki będzie. Jest to doznanie na tyle nieprzewidywalne, co i przewidywalne. Potem kroki stają się coraz pewniejsze, szybsze, nasza świadomość zaczyna władać intuicją, intuicja nie chcąc się poddać walczy i wyskakuje z zakamarków umysłu.
I tak oto rodzą się koncepcje, wizje i poematy naszego życia i tego, co z nim zrobimy.
W zasadzie to samo można powiedzie o fotografii, do której zamiast klasycznego aparatu fotograficznego z obiektywem i migawką, użyjemy camera obscura. Nie możemy zobaczyć kadru, jego obramowań, a jedynie zamiarkować pole widzenia. Niespodzianka? Tak! To, co czeka nas potem w ciemni, z czym się utożsamiamy, do czego dążymy. Coś, co daje nam siłę do dalszych kroków i działań...

Pewnego rodzaju niezależność kamer otworkowych, poprzez widzenie rzeczywistości w sposób bardzo szczególny i indywidualny stwarza więź przyjaźni z fotografem, który przecież „ubiera” światło, które wpadło przez malutki otworek, w obrazy. Tym samym pozwalając zaistnieć nowej, a jednak już realnej rzeczywistości! Długie czasy naświetlania, jakie wymusza technologia, wpływają dodatkowo na „czarowanie” rzeczywistości, która w jednym obrazie kumuluje czas i scenerię wydarzeń, jakie odegrały się przed aparatem. Jest to jakby teatr, którego sami jesteśmy scenarzystami i reżyserami, ale nie do końca znamy treść spektaklu.

Alternatywą dla współczesnej technologii cyfrowej, jej popularności i łatwej dostępności stają się narzędzia rzemieślnicze z minionych epok. Również w fotografii, obok aparatów z matrycami światłoczułymi, coraz większą popularnością cieszą się techniki szlachetne, wymagające od wykonawcy dużego doświadczenia, umiejętności i sprzętu. Na tej płaszczyźnie nastąpił w ostatnim okresie powrót do źródeł widzenia rzeczywistości a mianowicie do fotografii wykonywanej aparatem otworkowym, tzn. bez obiektywów, tylko niewielki otwór i materiał światłoczuły.

Najczęściej przy pomocy odpowiednich obliczeń fotografowie sami tworzą takie kamery, które dostosowują indywidualnie do swoich przedsięwzięć artystycznych. Stosują różne przedmioty z życia codziennego jak czajnik czy puszka po piwie, ale także budują sami aparaty, a i nieczęsto wykorzystują całe pomieszczenia w budynkach jako kamera obscura.


Dzisiejsze zainteresowanie kamerą otworkową może być związane, z jednej strony, z pewnego typu opozycją przeciwko standardowemu widzeniu, jakie narzuca nam sztywna konstrukcja standardowego aparatu, z drugiej zaś z tym, że obrazy uzyskiwane tą metodą charakteryzują się maksymalną głębią ostrości zaczynającą się od samej krawędzi otworka i rozciągającą się aż do najdalszych części obrazu, co wytwarza specyficzną estetykę.


Fotografowanie kamera obscura może kojarzyć się z prawdziwym podglądaniem (przez dziurkę od klucza) otaczającego świata, przyrody…

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Od grudnia 2012 roku powstaje film dokumentalny, który jest podsumowaniem  25 lat o
Panią Małgorzatę Kołodziej poznałam na kiermaszu ekologicznym, gdzie prezentowała natural
Na początku marca w orzeskiej bibliotece Tanya Valko podpisywała swoją najnowszą powieść
W ramach obchodów jubileuszu 50-lecia nadania praw miejskich Orzeszu 6 lipca odbyła się
8 października w Jaśkowicach odbędzie się koncert charytatywny zorganizowany przez przyj
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca