Tue2212019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Ocalone od zapomnienia

  • PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Z inicjatywy Stowarzyszenia im. F. Stuska z Jaśkowic, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Orzeszu oraz Gminną Koalicją na Rzecz Rozwoju Bibliotek ukazał się zbiór prozy i poezji o Orzeszu „Ocalić od zapomnienia”.

Oprócz podań i legend, które w znakomitej większości znajdziemy w zbiorze, są również limeryki autorstwa dawnych uczniów orzeskich szkół, dzisiaj już dorosłych mieszkańców Orzesza, wiersz Józefa Niewolika „Miasto Orzesze” oraz Marcina Fuchsa „Ojczyzna bliska memu sercu”.

Pomysł na zebranie legend o Orzeszu chodził już po głowie orzeskim bibliotekarkom od dawna. Kilkanaście lat temu zorganizowałyśmy konkurs na opowieści o Orzeszu i wtedy wiele legend napłynęło do nas. Od tamtej pory były przechowywane w bibliotecznych zbiorach. W międzyczasie doszło kilka nowych i w ten sposób powstała ta książeczka – opowiada dyrektor MBP Łucja Hajduk. Po wydaniu tego zbioru okazało się, że mieszkańcy znają wiele jeszcze innych opowieści z naszego regionu. Może za jakiś czas wznowione zostanie to wydawnictwo, poszerzone o inne legendy.

Dzięki tej pracy dowiemy się skąd pochodzą nazwy: Orzesze, Królówka czy Jaśkowice. Dzięki „Legendzie o dzielnicach Orzesza” rozwiany zostanie wszelki spór pomiędzy Zazdrością, Zawiścią i Zawadą. Któż to widział, żeby ot tak, bez powodu, istniały w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości o tak znaczących nazwach? Ale nazewnictwo to ma swoją genezę i to bardzo interesującą… wystarczy zajrzeć do książki, aby się tego dowiedzieć.

W zbiorze „Ocalić od zapomnienia” znalazły się prace uczniów orzeskich szkół podstawowych z Jaśkowic, Woszczyc i Gardawic (obecnie gimnazjum) oraz wiele opowieści dorosłych mieszkańców gminy, m.in.  Anny Kurzycy, Stefanii Bończyk, Małgorzaty Sieprawskiej, Anny Bończyk, Zuzanny Chowaniec, Ilony Palkij a także wielu autorów nieznanych. Utrwalone w ludzkim umyśle, dotąd nie zapisane, zachowały się jedynie w pamięci legendy, ale nazwisk autorów już nikt nie jest w stanie dzisiaj wspomnieć.

Orzeskie opowieści zostały zgłoszone do konkursu, czego efektem było otrzymanie wyróżnienia. 25 listopada na II Konferencji Regionalnej Programu Rozwoju Bibliotek w Województwie Śląskim, pani dyrektor Łucja Hajduk odbierze nagrodę pieniężną w wys. 1 tys. zł. Mam nadzieję, że książka ta będzie wykorzystywana na lekcjach regionalizmu, które w każdej szkole są prowadzone, jak również zasili domowe biblioteczki wszystkich orzeskich domów.

Panie bibliotekarki noszą się już z kolejnym pomysłem wydania monografii poświęconej orzeskim kapliczkom. Są już zebrane opisy poszczególnych obiektów, teraz trzeba jeszcze zrobić dokumentację fotograficzną, dokonać wyboru, zebrać fundusze… no i wydać – uśmiecha się pani dyrektor.

Wierzymy, że kolejne zamierzenie uda się również zrealizować, tak aby region nasz, okolica, w której żyjemy, obiekty, zabytki i wszystko, co nas otacza, mogło zostać utrwalone dla przyszłych pokoleń, aby pamięć o nas – mieszkańcach i historii naszej gminy – trwała wiecznie.

 

Komentarze  

 
0 #2 Druk Wspomnień 2011-12-14 19:18
Wystartował współfinansowan y ze środków Unii Europejskiej projekt "DRUK WSPOMNIEŃ". Ma on na celu zachęcić do spisywania prywatnych historii, wspomnień i ich publikacji w postaci drukowanych, niskonakładowyc h książek.

Osoby zaangażowane w ten projekt zajmują się każdym etapem przygotowania publikacji - dlatego wydanie osobistej książki jest niezmiernie proste i dostępne właściwie dla każdego.

Oprócz książek typowo wspomnieniowych pomagamy również w wydaniu własnych książek o innym charakterze - zapraszamy do składania propozycji i kontaktu.

Więcej informacji o projekcie: www.drukwspomnien.pl
Zapraszamy do współpracy!
Cytować
 
 
0 #1 anka 2011-11-20 19:52
A ja polecam również książkę pt. "Orzesze w starej fotografii". :-)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Mariusz Dmetrecki to postać znana nie tylko interesującym się lokalną historią. Znają go r&
W listopadzie rozstrzygnięto konkurs na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Wojewó
Rok szkolny zbliża się ku końcowi a na Notkach, zamiast o rozrywce i nadchodzących się wak
Już dziś, 20 stycznia, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botan
W dniach 9-10 czerwca 2012 r. w Parku Miejskim w Stroniu Śląskim podczas „SMACZNYCH STR
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca