Fri2232019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Ekologia i charytatywność – idealne połączenie

  • PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 2
  • następny

Każdy z nas pewnie niejednokrotnie słyszał o akcjach zbierania plastikowych nakrętek, przeprowadzanych w całej Polsce, których celem jest pomoc chorym dzieciom.

Ornontowice również postanowiły poprzeć ten pomysł i zainicjować akcję na własnym terenie. Prowodyrem tego przedsięwzięcia było FASO – Forum Aktywności Społecznej Ornontowic, a celem – pomoc choremu dziecku.

Tym chorym dzieckiem jest maleńka, osiemnastomiesięczna dziewczynka, mieszkanka Ornontowic, która choruje na genetyczny zanik mięśni. Choroba Wiktorii jest jedną z tych, jak na razie nieuleczalnych – opowiada jej mama, Renata Kobielska. Od siedmiu miesięcy podłączona jest do respiratora, karmiona zaś jest przez cewnik umieszczony w żołądku. W chorobie Wiktorii ważna jest codzienna rehabilitacja, która opóźnia postęp choroby oraz zapobiega przykurczom i poprawia stan mięśni oddechowych. Więcej o Wiktorii i jej codziennych zmaganiach z chorobą można przeczytać na blogu: www.wiktoria-kobielska.blog.onet.pl.

Pewnie niejeden z nas zadaje sobie pytanie: jak taka mała plastikowa nakrętka może pomóc choremu dziecku i jaką ich ilość należy zebrać, aby osiągnąć wymierny efekt? Odpowiadam: plastikowa nakrętka to jeden z plastików, jakie najczęściej wyrzucamy do kosza, a który idealnie nadaje się do recyklingu. Za kilogram takich nakrętek można otrzymać w skupie 0,40 zł. Mając takie dane, każdy sam może sobie odpowiedzieć, ile ton takich zakrętek trzeba zebrać na specjalistyczny wózek medyczny, którego zakup jest celem akcji w Ornontowicach.

FASO zabiega, aby do akcji przyłączyło się jak najwięcej mieszkańców Ornontowic i nie tylko bo, jak sami uzasadniają, nie będzie tony nakrętek, gdy zabraknie chociaż jednej małej nakrętki. A dostarczać je należy do ARTerii – Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach lub do siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej. Dzięki pomocy tych placówek a także II LO z Mikołowa udało się już ich zebrać ponad 430 kg. Udział w tej akcji ma również lokalna firma telekomunikacyjna Czarnet, która zawiozła zebrany plastik do miejsca skupu. Swój udział możesz mieć również i Ty!

Mam nadzieję, że dzięki tej akcji, która tak naprawdę nikogo nic nie kosztuje, uda się pozyskać fundusze na zakup wózka dla córki.

Zachęcam wszystkich czytelników, jak również sama się przyłączam do akcji, która łączy dwie korzyści: charytatywną oraz ekologiczną. Ze sprzedanych nakrętek w głównej mierze skorzysta maleńka Wiktoria, ale nie można pominąć również aspektu przyrodniczego akcji i dlatego radość z wzięcia w niej udziału będzie podwójna.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
W maju, na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej, gościła w Orzeszu Marta Fox. To ni
12 stycznia już po raz 22. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku wolontar
Już w najbliższą niedzielę, 15 grudnia, w Rybnickim Centrum Kultury wystąpi znakomita wok
W styczniu 2008 roku rozpoczął swoją działalność w powiecie mikołowskim Uniwersytet Trz
Na zamku w Chudowie 22 marca odbył się turniej Tarczy i Miecza zawodników pierwszej w
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca