Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Komputer nie tylko dla młodych

  • PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
  • poprzedni
  • 1 z 2
  • następny

Intensywny rozwój szeroko pojętej technologii informatycznej sprawił, że wzrosło zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia w tej dziedzinie. Szczególnie to zainteresowanie uwidoczniło się wśród osób niemających nigdy do czynienia z komputerem, gdyż kiedyś go po prostu nie było.

Dlatego panie bibliotekarski z Orzesza, na czele z dyrektor Łucją Hajduk, napisały projekt mający na względzie potrzeby nieco starszych mieszkańców gminy, który spotkał się z aprobatą, i tym sposobem pozyskały ma swój cel prawie 50 tys. złotych.

Dla starszych osób poznanie tajników obsługi komputera i swobodnego poruszania się po Internecie jest sporym wyzwaniem, ale też, w dzisiejszych czasach, koniecznością. Dlatego nie należy się dziwić, że odzew był o wiele większy niż zakładano i przerósł możliwości organizatora. Do projektu bowiem mogło przystąpić tylko 25 osób.

Projekt koordynowały panie: Maria Kuczok, Jolanta Gruszczyk oraz Izabela Kłosko. Kurs rozpoczął się w marcu 2010 roku i trwał 10 miesięcy. Spotkania odbywały się w grupach pięcioosobowych, raz w tygodniu. Były zajęcia wspólne dla wszystkich, ale nie zabrakło również indywidualnych zapytań, np. jak zakłada się konto na portalach społecznościowych, jak dodaje się posty na forach, czy loguje do konta bankowego – opowiada Izabela Kłosko.

Osoby ponadpięćdziesięcioletnie chętnie się uczą, nie boją się nowoczesności i chcą korzystać z możliwości, jakie dają komputer i Internet; jest to dla wielu z nich, jak zresztą dla większości ludzi, tzw. okno na świat. Internet daje bowiem możliwość bezpłatnego szybkiego porozumiewania się. Docenili to m.in. państwo Frelich z Jaśkowic, uczestnicy kursu. „Mam konto na Naszej Klasie, gdzie na bieżąco umieszczam zdjęcia i kontaktuję się ze znajomymi – opowiada pani Janina Frelich. Często korzystam ze Skype’a i urządzamy sobie z koleżankami pogaduszki, rozmawiamy nawet w pięć naraz. Są to emerytki, z których wiele mieszka w blokach i na miłej pogawędce spędzamy czas – uśmiecha się zadowolona pani Janina. Rozmawiamy z osobami, które mieszkają za granicą, widzimy się i nic nas to nie kosztuje – dodaje mąż, pan Ryszard, który Internetem interesował się od dawna i dlatego zgłosił się do udziału w projekcie. Chciał nauczyć się swobodnego poruszania po sieci i podstawowych umiejętności, jak np. robienie zakupów w sklepach internetowych.

Korzystanie z komputera i, co się z tym wiąże, z Internetu, może przynieść wiele korzyści nie tylko w pracy, gdzie jest narzędziem do zarabiania, ale również w domu. Kiedy przychodzi słoneczna emerytura, można wreszcie poświęcić czas najbliższym, ale także odnowić przyjaźnie z młodości. Dzięki portalom społecznościowym odnajdują się ludzie po wielu latach niewidzenia się i odświeżają stare znajomości. W powszechnym użytkowaniu, również wśród uczestników kursu, są różnego rodzaju komunikatory, poczta elektroniczna, dzięki czemu o wiele taniej, niż za pomocą telefonów i o wiele szybciej niż to bywa w przypadku tradycyjnej poczty, mogą się kontaktować.

Podczas zajęć panowała sympatyczna atmosfera. Uczestnicy zgodnie twierdzą, że zdobyli dużo praktycznych umiejętności, ale najchętniej uczyliby się nadal. Zadowoleni i pełni entuzjazmu, zachęcali panie bibliotekarki do zorganizowania kolejnego etapu kursu. Niestety, na wszystko, tak i na to, potrzebne są środki. Został złożony w tym celu wniosek do Fundacji Kronenberga, która wspiera działania na rzecz edukacji i rozwoju lokalnego. W połowie maja okaże się, czy pieniądze zostaną przyznane.

Trzymajmy kciuki zatem, aby starania o dotację zakończyły się sukcesem, albo rozejrzyjmy się w sąsiedztwie za wolontariuszem, który podjąłby się, bez zarobku, prowadzenia drugiego etapu kursu „Komputer nie tylko dla młodych”.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Przedszkole nr 3 w Zawadzie, jako drugie w gminie Orzesze, po przedszkolu z Zawiści, wybra
Dzień Dziecka świętowano wszędzie, w szkołach również. Na pewno nie było w tym dn
Kto wiedział, że istnieje stowarzyszenie teatralne o nazwie „Dom z Jaśkowic”? M
Na początku marca w orzeskiej bibliotece Tanya Valko podpisywała swoją najnowszą powieść
W Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie rozpoczyna się kolejny sezon dedykowany tym, kt&
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca