Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Mistrzowie ortografii w Orzeszu

  • PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Profesor Jan Tokarski pisał: w odczuciu społecznym błąd ortograficzny traktowany jest jako oznaka braku elementarnej kultury, gorzej niż pomyłka w mnożeniu, czy pomieszanie ważnych nazwisk lub dat historycznych. To mój ulubiony cytat, który często przytaczam, próbując uświadomić niektórym (wszystkich nie da się przekonać), jak ważna jest poprawna pisownia.

Do słów profesora przychylą się z pewnością organizatorzy „Dyktanda o Tytuł Mistrza Ortografii Miasta Orzesze”, którzy jako motto konkursu wybrali z kolei słowa, wielokrotnie nagradzanej za zasługi w popularyzację języka ojczystego, Krystyny Bochenek: Język polski należy chronić jako dobro narodowe.

Pomysłodawcą dyktanda był Czesław Pryszcz, orzeski działacz kierujący Akcją Katolicką w Zawiści. Chcąc upamiętnić wybitną śląską dziennikarkę, właśnie Krystynę Bochenek, zwrócił się do dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty, Anny Czarnackiej, z propozycją zorganizowania w Orzeszu dyktanda, na wzór tego ogólnopolskiego. – Ze względu na to, że pan Pryszcz jest mieszkańcem Zawiści, pani dyrektor skierowała tę sprawę do mnie – tłumaczy dyrektor szkoły podstawowej w Zawiści Adriana Pustelny. – A organizacji podjęły się polonistki: Ewa Wesoły-Skura i Iwona Kuźnik, które przygotowały prezentację na temat działalności Krystyny Bochenek i idei Dyktanda oraz całą część merytoryczną.

Uczestnicy byli podzielni na trzy kategorie: szkoły podstawowe, gimnazja i dorośli. W kategorii dorosłych zgłosiło się tylko siedem osób. – Z jednej strony mało, ale z drugiej – obawiałyśmy się, czy ta część w ogóle się odbędzie. Rozpiętość wiekowa była bardzo duża. Najstarsza uczestniczka miała ponad 60 lat, a najmłodszy był licealista. Gimnazja zgłosiły się wszystkie, szkoły podstawowe również, bo jest taka tradycja, że uczestniczymy w konkursach organizowanych u siebie nawzajem – relacjonuje pani dyrektor.

W związku z tym, że rok 2011 jest ogłoszony Rokiem Czesława Miłosza, treść dyktand opracowana została na podstawie powieści „Dolina Issy”. Wybrane fragmenty zostały zróżnicowane pod kątem poszczególnych kategorii. ­– Zastanawiamy się, czy dobrym pomysłem było wykorzystanie gotowych tekstów, czy jednak nie układać własnych treści, z naciskiem na trudniejsze słowa. Bo jeśli posługujemy się gotowym tekstem, nie zawsze możemy znaleźć fragment, naszpikowany pułapkami ortograficznymi – analizuje pani dyrektor.

W najwyższej kategorii wygrała absolwentka podstawówki z Zawiści Anna Bargieła. – Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął nasz uczeń. Z jednej strony radość, z drugiej niezbyt komfortowa sytuacja ze względu na to, że jesteśmy organizatorem. W kategorii gimnazjów wygrała z kolei Julia Szlejter, reprezentująca Zespół Szkół z Orzesza, też nasza absolwentka. Na to wygląda, że z Zawiści wywodzą się tradycje poprawnego pisania (śmiech).

Prace były oceniane przez cztery polonistki z orzeskich podstawówek. Dla gimnazjalistów dyktando okazało się dość trudne, dla dorosłych zaś zbyt łatwe. Najwięcej problemów sprawiła wszystkim interpunkcja.

 

Do wzięcia udziału w orzeskim dyktandzie, w roli gościa honorowego, została zaproszona córka Krystyny Bochenek, Magdalena. – Niestety, nie mogła się pojawić, ale przysłała mejla popierającego nasz pomysł. Wypowiadała się również w Radiu Katowice, że inicjatywy mamy są kontynuowane w różnych miejscowościach, wśród których wymieniła Orzesze.

Pani dyrektor zachęcona zainteresowaniem orzeszan, już planuje przyszłoroczne dyktando. – To była taka pierwsza jaskółka. Szkoły organizują dużo konkursów, ale nie było jeszcze takiego stricte ortograficznego. Chcemy kontynuować ten pomysł. Mamy już doświadczenie, wiemy co ewentualnie trzeba zmienić, co poprawić. Poza tym organizowanie takiego konkursu nadaje szkole prestiżu, niźli stwarza dodatkowe problemy. Wiemy już na pewno, że musimy zmienić termin dyktanda, bo w tym roku zbiegł się z egzaminem gimnazjalnym, przez co trzecioklasiści nie mogli wziąć w nim udziału. Być może uda nam się je zorganizować 21 lutego, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – podsumowuje dyrektor szkoły w Zawiści Adriana Pustelny.

 

Laureaci:

Kategoria: szkoły podstawowe

1 miejsce – Robert Kret (SP 6)

2 miejsce – Bartosz Studnik (SP 5)

3 miejsce – Monika Wowra (SP 5)

 

Kategoria: gimnazja

1 miejsce – Julia Szlejter (Zespół Szkół w Orzeszu)

2 miejsce – Paulina Smelczysz (Gim. nr 2 Zawada)

3 miejsce – Marta Smorzik (Gim. nr 3 Gardawice)

 

Kategoria: dorośli

1 miejsce – Anna Bargieła

2 miejsce – Danuta Lyra

3 miejsce – Maria Giel

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Już w najbliższą niedzielę - 18 maja - Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie zapras
Daisy von Pless była damą światowej sławy i urody. Bywała na europejskich dworach kr&oacu
Wreszcie powiat mikołowski może poszczycić się wspaniałym miejscem, już zwanym wizyt&o
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej pod patronatem Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Komi
W maju odbędzie się VI Powiatowy Przegląd Formacji Tanecznych. Organizatorzy: Gimnazjum i
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca