Sun2142019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Nowe trasy rowerowe w powiecie mikołowskim

  • PDF

Niemal codziennie w kwietniu i maju mogliśmy obserwować na terenie Orzesza i Ornontowic co kawałek powstające oznakowania tras rowerowych. To namacalne dowody realizacji projektu „Sieć tras rowerowych na terenie powiatu mikołowskiego – infrastruktura aktywnych form turystyki”.

Podstawą realizacji tego projektu stał się „Przewodnik krajoznawczy po powiecie mikołowskim” autorstwa dr Barbary Buszman. W znacznej części opieraliśmy się na trasach, które zostały w tym przewodniku wyznaczone. Jednak było to dość dawno, dlatego w wielu przypadkach musieliśmy je zmodyfikować, bo nie odpowiadały istniejącym obecnie, a niejednokrotnie przebiegały przez tereny prywatne – informuje Alina Mika, koordynator projektu.

Jest to inwestycja mająca na celu wytyczenie 247,76 km tras rowerowych na terenie powiatu oraz zmodernizowanie 30 km odcinków już istniejących. Wzdłuż tras tworzonych jest 45 miejsc postojowych. Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej naszego regionu, poprzez stworzenie kompleksowej sieci tras rowerowych – informuje Alina Mika. – Inwestycja ta z całą pewnością wpłynie pozytywnie na rozwój aktywnej turystyki w naszym regionie. Ponadto może przyczynić się do rozwoju działalności związanych z obsługą turystów, w tym m.in. hotelarstwo, gastronomia, transport.

Gmina Orzesze jest liderem tego projektu, a pozostałe gminy powiatu jej partnerami. W 2009 roku została sporządzona dokumentacja projektowa, a w kolejnym – wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych. Jest to zadanie w ramach subregionów. Województwo śląskie stworzyło bazę projektów subregionalnych, w ramach których gminy należące do poszczególnych subregionów, mogły składać propozycje różnych zadań. Orzesze jako lider projektu w imieniu wszystkich gmin powiatu mikołowskiego, złożyło taką właśnie propozycję – informuje Alina Mika.

Dofinansowanie z funduszy unijnych tego projektu to 85% kosztów, 15% zaś to udział własny beneficjenta (pięciu gmin powiatu mikołowskiego). Zrobiliśmy rozeznanie, co jest zrobione na terenie danej gminy w zakresie infrastruktury rowerowej, a następnie podzieliliśmy procentowo środki. Nie jest to równy podział, który uzależniony został od długości tras, od potrzeb w danej gminie, od stanu technicznego dróg itd. – relacjonuje Marek Bem, kierownik zespołu koordynującego projekt.

Podstawowym zadaniem w ramach projektu jest wyznaczenie i oznakowanie tras, budowa wiat, miejsc postojowych itd. W tym celu wybrane zostały bardzo atrakcyjne turystycznie miejsca, jak np. wiata obok kopalni piasku w Gardawicach w sąsiedztwie mini zoo.

Niemniej istotnym zadaniem jest promocja, w skład której wchodzi strona internetowa i przewodnik wraz z mapą. Ta sama mapa będzie również dostępna w formie elektronicznej. Żeby się poruszać po trasach, trzeba mieć mapę, same oznakowania nie wystarczą. Znaki nie są całkowitym odzwierciedleniem tego, gdzie się jedzie, – wyjaśnia Marek Bem – są tylko wytyczeniem w terenie kierunków, których mapa jest niezbędnym uzupełnieniem.

Trasy wytyczone zostały na istniejących drogach publicznych gminnych, powiatowych, wojewódzkich. Uwzględniono drogi o nawierzchniach asfaltowych i gruntowych; trasy prowadzone są również po traktach leśnych.

Termin zakończenia inwestycji został wyznaczony na koniec lipca 2011 roku, a oficjalne otwarcie i odbiór tras rowerowych odbędzie się we wrześniu. Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie spodoba się mieszkańcom Orzesza i wszystkim turystom, którzy będą korzystać z tras. Wypełniliśmy pewną lukę, która na naszym obszarze była. Ościenne miejscowości, takie jak Żory, Tychy czy Czerwionka-Leszczyny od dawna są oznakowane, a teraz Orzesze i cały powiat do nich dołączył – podsumowuje Alina Mika.

Komentarze  

 
0 #1 Kasia 2011-12-29 23:34
Nie wszystkim podobają się trasy. Podobno tablice wykonał jakiś partaczyna, bo same spadają ze słupków, które też z podmuchem wiatru się przewracają. Ciekawe kto będzie ponosił koszty naprawy?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Już 8 listopada otwarcie najwiekszego w Polsce bazaru ze zdrową żywnością. W każdą sobo
II Targi Inicjatyw Społecznych już 16 czerwca w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Ś
Stanisław Gerard Trefoń to kolejny bohater, o którym został nakręcony film w ramach proje
W ramach obchodów Dnia Drzewa w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej w Mikoło
W maju odbędzie się VI Powiatowy Przegląd Formacji Tanecznych. Organizatorzy: Gimnazjum i
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca